Astronomowie: sieć satelitów Starlink zakłóca pracę radioteleskopów

07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA
07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA

Satelity Starlink nowej generacji, które zapewniają szybki internet na całym świecie, zakłócają pracę teleskopów i utrudniają prowadzenie badań astronomicznych – podała w środę stacja BBC, powołując się na naukowców z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii (ASTRON).

Zdaniem badaczy tysiące krążących po orbicie satelitów emitujących fale radiowe "oślepia" radioteleskopy. "Im więcej takich obiektów jest wystrzeliwanych z takimi poziomami emisji, tym mniej widać nieba" – powiedziała BBC dyrektorka ASTRON prof. Jessica Dempsey.

Naukowcy z ASTRON odkryli, że zakłócenia pochodzące od satelitów drugiej generacji, V2, są 32 razy silniejsze niż zakłócenia pochodzące od satelitów pierwszej generacji. Jednocześnie same obiekty są dosyć duże, gdyż składają się z płaskich paneli o średnicy trzech metrów i ośmiometrowej baterii słonecznej zapewniającej zasilanie.

Obecnie na orbicie ok. 550 km nad Ziemią znajduje się 6402 satelitów Starlink. Firma Elona Muska SpaceX jest największym dostawcą satelitów. Jej głównym konkurentem jest OneWeb, który ma ich mniej niż 1 tys. Amazon rozwija własną sieć satelitów i planuje, aby w najbliższych latach na orbicie umieścić co najmniej 3 tys. takich obiektów.

Szacuje się, że do 2030 r. liczba satelitów na orbicie przekroczy 100 tys.

Badanie przeprowadzono jednego dnia w lipcu br. przy użyciu radioteleskopu LOFAR w Holandii, a jego wyniki opublikowano w środę w piśmie Astronomy and Astrophysics.

SpaceX, właściciel sieci Starlink, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę BBC News o komentarz.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Mimo wykrycia awarii misja Europa Clipper została dopuszczona do startu

  • Fot. Adobe Stock

    Indie/ Rząd zatwierdził misje na Księżyc i Wenus, a także budowę stacji kosmicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera