Kielce/ Geopark Świętokrzyski przez kolejne cztery lata z certyfikatem UNESCO

30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego. PAP/Piotr Polak
30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego. PAP/Piotr Polak

Geopark Świętokrzyski przez kolejne cztery lata będzie Światowym Geoparkiem UNESCO. „Posiadanie certyfikatu to możliwość promocji na całym świecie i zapraszania do naszego miasta całej rzeszy turystów” – powiedziała prezydent Kielc Agata Wojda.

Geopark Świętokrzyski obejmuje Kielce oraz gminy Chęciny, Piekoszów, Morawica i Nowiny.

„To obszar o łącznej powierzchni 526 kilometrów kwadratowych, unikatowy w skali międzynarodowej, jeśli chodzi o dziedzictwo geologiczne i przemysłowe. To pierwszy położony w całości na terenie Polski Geopark, który uzyskał ten certyfikat UNESCO” – powiedział PAP Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Certyfikat UNESCO Geopark Świętokrzyski otrzymał w 2017 roku. Prezydent Kielc Agata Wojda poinformowała, że certyfikat został przedłużony o kolejne cztery lata.

„Zasoby i atrakcje geologiczne miasta są nie do przecenienia, o czym świadczy przedłużenie prestiżowego certyfikatu dla Geoparku. To jest już światowa liga. Posiadanie certyfikatu to możliwość promocji na całym świecie i zapraszania do Kielc całej rzeszy turystów” - zaznaczyła Wojda.

Okazją do zaprezentowania geologicznych atrakcji Kielc będzie 3. edycja GEOfestiwalu, która odbędzie w najbliższy weekend.

Przez dwa dni trwania festiwalu władze Kielc przygotowały dla mieszkańców stolicy regionu świętokrzyskiego wiele atrakcji, związanych nie tylko z geologią. W sobotę na Kadzielni będzie można m.in. zjechać tyrolką, popływać kajakiem po Jeziorze Szmaragdowym i zwiedzić z przewodnikiem okoliczne jaskinie.

Tego samego dnia w Centrum Geoedukacji czekają na turystów warsztaty geologiczne, edukacyjne z formowania roślin bonsai, planetarium mobilne i seanse w kapsule 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej. Będzie można także wziąć udział w warsztatach druku 5D polegającym na własnoręcznym tworzeniu modeli prehistorycznych zwierząt.

W drugim dniu cała zabawa przeniesie się do Ogrodu Botanicznego. „Będzie można sobie wykonać swoje własne świece z wosku pszczelego i zbudować domek dla owadów. Będą również warsztaty ceramiczne, plastyczne i fotograficzne oraz malarskie pokazy” – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej GEOfestiwal kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach Bartosz Piwowarski.

W scenerii Ogrodu Botanicznego zaprezentują się także kieleckie instytucje kultury.

„Teatr Lalki i Aktora +Kubuś+ wystąpi ze spektaklem o Czerwonym Kapturku, co będzie też swoistą promocją nowej siedziby teatru. Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje przedstawienie +Syrenka Ariel+, a Muzeum Zabawek i Zabawy przypomni dawne gry” – podkreślił Jacek Kowalczyk, dyrektor wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Kielcach.

Na zakończenie GEOfestiwalu alejami Ogrodu Botanicznego przejdzie barwny korowód.

W skład Światowej Sieci Geoparków (Global Geoparks Network) wchodzi obecnie 213 geoparków zlokalizowanych w 48 krajach. Na terenie Polski funkcjonują obecnie trzy geoparki posiadające status UNESCO. Poza Geoparkiem Świętokrzyskim są to: transgraniczny, polsko-niemiecki geopark Łuk Mużakowa oraz Kraina Wygasłych Wulkanów. (PAP)

Janusz Majewski

maj/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera