Kielce/ Świętokrzyskie Centrum Onkologii wdrożyło nowe rozwiązania dla precyzyjnej radioterapii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach jako pierwszy ośrodek w Polsce wdrożyło system ClearRT dla precyzyjnej radioterapii. Nowe technologie mają zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów oraz wyższy komfort leczenia dzięki dokładniejszemu monitorowaniu i skróceniu czasu sesji napromieniania.

Szereg nowych rozwiązań w dziedzinie radioterapii ŚCO wdrożyło dzięki dofinansowaniu z Narodowej Strategii Onkologicznej. Ośrodek otrzymał na ten cel ponad 6,9 mln zł. Kluczowym elementem nowego systemu jest ClearRT, system wykorzystujący wiązki kilowoltowe, zapewniający wyraźniejszy obraz tkanek podczas radioterapii. ŚCO wdrożyło tę technologię jako pierwsze w Polsce.

Dr Paweł Wołowiec, kierujący Zakładem Fizyki Medycznej ŚCO, wyjaśnił, że warunkiem prawidłowo przeprowadzonej radioterapii jest zapewnienie odtwarzalności ułożenia pacjenta podczas całego procesu leczenia. System ClearRT umożliwia obrazowanie zbliżone jakością do tomografii komputerowej, co pozwala na większą precyzję i bezpieczeństwo terapii.

„W związku z tym teraz, wykonując obrazowanie przed rozpoczęciem sesji terapeutycznej, uzyskujemy obrazy o jakości prawie takiej samej, jak przy użyciu tomografii komputerowej i doskonale widzimy, zarówno tkanki miękkie, jak i kości. Dzięki temu nasz zespół fizyków medycznych jest w stanie z większą dokładnością ułożyć i leczyć pacjenta, zapewniając mu jeszcze większe bezpieczeństwo” – poinformował dr Wołowiec.

Wprowadzenie systemu ClearRT umożliwia także tzw. terapię adaptacyjną. W przypadku, gdy w trakcie leczenia nastąpią zmiany anatomiczne pacjenta, jak np. zmiana wagi, zespół medyczny jest w stanie odpowiednio dostosować plan leczenia, uwzględniając nowe parametry.

Dzięki nowemu systemowi optymalizacji możliwe jest również znaczne skrócenie czasu sesji napromieniania. Krótsze sesje zmniejszają ryzyko błędów wynikających z ruchów pacjenta i poprawiają dostępność akceleratorów dla większej liczby chorych.

ŚCO wdrożyło także technologię umożliwiającą precyzyjne monitorowanie ułożenia pacjenta w 3D. Dzięki temu zespół medyczny ma pewność, że wiązka promieniowania jonizującego trafi właśnie tam, gdzie zostało to zaplanowane, oszczędzając zdrowe narządy i tkanki.

„System czuwa nad prawidłowym ułożeniem pacjenta przez cały czas trwania napromieniania, a jeśli chory się poruszy, informacja o tym jest natychmiast przesyłana do akceleratora i wiązka promieniowania zostaje wstrzymana” – podkreślił ekspert w dziedzinie fizyki medycznej.

Inwestycje w nowe technologie zostały wsparte środkami z Narodowej Strategii Onkologicznej, przeznaczonymi na doposażenie placówek radioterapeutycznych. Rocznie w Zakładzie Radioterapii ŚCO, dysponującym pięcioma akceleratorami, realizowanych jest ponad 2500 procedur napromieniania.

ŚCO prowadzi także działalność badawczo-naukową, współpracując m.in. z Politechniką Warszawską, AGH w Krakowie, a także Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Projekty te obejmują badania dotyczące indywidualnej promieniowrażliwości pacjentów, rozwoju metod monitorowania dawek promieniowania oraz badań nad odpornością planów radioterapii. (PAP)

wdz/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera