Kielce/ Stypendium 2 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci medycyny z całej Polski mogą ubiegać się o 2 tys. zł stypendium, jeśli zobowiążą się do podjęcia pracy w jednym ze świętokrzyskich szpitali. Nabór wniosków potrwa do 15 października. Program realizuje świętokrzyski urząd marszałkowski.

Stypendium 2 tys. zł miesięcznie przysługuje studentom kierunków lekarskich z IV, V i VI roku. Świadczenie przyznawane jest na 9 miesięcy – od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. Aby się o nie ubiegać, studenci muszą spełnić kilka warunków. Oprócz osiągnięcia średniej ocen minimum 3,75 nie mogą powtarzać roku ani korzystać z urlopów.

Głównym wymogiem jest zobowiązanie się do odbycia stażu podyplomowego w świętokrzyskich placówkach medycznych prowadzonych przez samorząd i podjęcia pracy w jednej z nich po ukończeniu studiów na taki czas, przez jaki pobierało się stypendium.

Program stypendialny jest skierowany do tych, którzy zobowiążą się do pracy w deficytowych specjalizacjach lekarskich. W 2024 r. zgłoszono 21 takich specjalizacji, m.in. anestezjologię, chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne, kardiologię, onkologię kliniczną i psychiatrię. Program ten ma nie tylko przyciągnięcie młodych lekarzy do regionu, ale również rozwiązanie problemu braku specjalistów w lokalnych szpitalach.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego realizuje program stypendialny dla studentów medycyny od 2019 r. W ostatnich pięciu latach zawarto 279 umów, a na stypendia przeznaczono ponad 5 mln zł. Do tej pory rozliczono 48 umów. (PAP)

Nauka w Polsce

wdz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera