Nadrabianie snu w weekendy pomaga sercu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przy niedoborze snu w ciągu tygodnia, jego nadrobienie w weekend obniża ryzyko zawału nawet o 20 proc. – informują naukowcy. Dotyczy to szczególnie osób, które nie wysypiają się regularnie.

Obowiązki związane z pracą, rodziną i coraz liczniejsze okazje do spędzania czasu na różne sposoby powodują, że niedobór snu staje się już właściwie normą w krajach rozwiniętego świata.

Jednak jeśli ktoś się nie wyśpi w ciągu tygodnia, mądrze postąpi, jeśli zrekompensuje to sobie w weekend – twierdzą eksperci z Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Pekinie.

„Wystarczająca ilość snu rekompensującego wcześniejsze niedobory jest związana z niższym ryzykiem chorób serca” – mówi współautor badania Yanjun Song. - Związek ten staje się jeszcze bardziej wyraźny wśród osób, które regularnie doświadczają niewystarczającej ilości snu w dni powszednie”.

Aby dokładnie sprawdzić wpływ weekendowego odsypiania, chińscy naukowcy przeanalizowali dane na temat ponad 90 tys. osób dostępne w znanej i często wykorzystywanej w medycznych badaniach bazie UK Biobank.

Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, pod względem ilości weekendowego snu rekompensującego jego niedobory w ciągu tygodnia.

Niektórzy spali w weekend nawet mniej – o 16 do 0,25 godziny.

W drugiej grupie znalazły się osoby śpiące w weekend od 0,26 godziny mniej, do 0,45 więcej.

W trzeciej – śpiące więcej o 0,45 do 1,28 godziny, a w czwartej – 1,28 do 16,06 godz. więcej.

Łącznie prawie 20 tys. (21,8 proc.) uczestników cierpiało przy tym na niedobór snu. Reszta mogła sporadycznie doświadczać niedoboru.

Przy obserwacji wynoszącej średnio 14 lat uczestnicy, którzy najwięcej odsypiali w weekendy, byli o 19 proc. mniej narażeni na rozwój chorób serca, niż osoby odsypiające w weekend najmniej. W podgrupie pacjentów z codziennym niedoborem snu ci z największą kompensacją w weekend mieli o 20 proc. niższe ryzyko rozwoju tych chorób.

Analiza nie wykazała przy tym żadnych różnic między mężczyznami i kobietami.

„Nasze wyniki pokazują, że w cierpiącej na niedobory snu, znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa, osoby, które więcej odsypiają w weekendy, mają znacznie niższe wskaźniki chorób serca” – podsumowuje współautor badania, Zechen Liu.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera