Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się w poniedziałek. Inwestycja ma zostać ukończona za dwa lata.
Główna inwestycja, realizowana w ramach Programu Wieloletniego, zlokalizowana jest przy ulicy Unii Lubelskiej. Obejmuje ona budowę budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego wraz z przebudową parkingu miejskiego i budową korytarza podziemnego łączącego projektowany budynek z budynkiem SPSK-1 PUM.
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński zauważył, że z inwestycji bezpośrednio skorzystają najbardziej chorzy. "Pacjenci onkologiczni, pacjenci, którzy się kwalifikują do badań klinicznych, tzn. tam, gdzie wyczerpaliśmy wszystkie standardowe linie terapeutyczne, a pacjent dalej zmaga się z chorobą i w zasadzie nie mamy żadnych innych możliwości, chyba że zaproponujemy udział w badaniu klinicznym" - dodał Machaliński.
"To jest dobrowolność dla pacjenta, w takich sytuacjach są testowane nowe cząstki, nowe schematy leczenia, często zupełnie nowatorskie, pionierskie, ale dające realną szansę pacjentom na co najmniej przedłużenie życia, a często nawet i trwałe wyleczenie" – dodał.
Kompleks w formule "zaprojektuj i wybuduj" realizuje konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR w charakterze partnera. Inwestycja, która powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej ma być oddana do użytku w 2026 r.
Oprócz wmurowania kamienia węgielnego złożono też kapsułę czasu, która zawiera m.in. doniesienia prasowe dotyczące powstającej inwestycji.(PAP)
misz/ agz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.