
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ogłosił w środę start nowego programu studiów podyplomowych: „MBA Zarządzanie jakością i innowacją w ochronie zdrowia”. Studia rozpoczną się w roku akademickim 2025/2026 i według uczelni będą pierwszym tego typu programem w Polsce.
Program został opracowany we współpracy z dwiema wiodącymi placówkami klinicznymi: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Obie instytucje znane są z zaawansowanego zarządzania, cyfryzacji oraz wdrażania innowacji w ochronie zdrowia.
Adresatami programu są osoby zarządzające szpitalami, przychodniami, firmami farmaceutycznymi i startupami medtech, a także przedstawiciele administracji publicznej oraz profesjonaliści pragnący pogłębić wiedzę o nowoczesnym zarządzaniu w systemie zdrowia.
– Łączymy klasyczne elementy studiów MBA, takie jak: zarządzanie, ekonomia, prawo czy marketing, z najnowszymi metodami zarządzania jakością i innowacją w ochronie zdrowia – podkreślił prorektor ds. studiów i studentów ŚUM prof. Jerzy Stojko.
Program obejmuje trzy studyjne wizyty w ośrodkach medycznych – CLO, Centrum Doświadczeń Pacjenta HELIMED oraz GCM – gdzie uczestnicy poznają najlepsze praktyki zarządzania, organizacji i obsługi pacjenta.
W ramach kształcenia uczestnicy zgłębią m.in. takie metody jak: Lean Management - ukierunkowane na eliminację marnotrawstwa i zwiększanie efektywności, Teorię Ograniczeń (TOC) - umożliwiającą identyfikację „wąskich gardeł” w systemach organizacji oraz Six Sigma - podejście oparte na analizie danych i statystyce.
Program stawia na analizę przypadków, wykorzystanie danych i standaryzację procesów, co ma się przełożyć na realne usprawnienia w funkcjonowaniu placówek medycznych.
Pierwsza edycja studiów ruszy w roku akademickim 2025/2026. Zajęcia będą prowadzone w trybie hybrydowym, wyłącznie w weekendy. Program trwa trzy semestry i kończy się uzyskaniem dyplomu MBA, który uprawnia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Rekrutacja już trwa. Liczba miejsc jest ograniczona. (PAP)
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.