
Badacze z UK Biobank, największego na świecie projektu obrazowania ciała człowieka, poinformowali we wtorek, że osiągnęli swój cel przeskanowania mózgu, serca i innych organów wewnętrznych u 100 tys. osób. Badania te są prowadzone od 11 lat.
Jak poinformowała stacja BBC, stutysięcznym ochotnikiem był Steve, który niedawno przeszedł na emeryturę i obecnie pomaga swojej córce w prowadzeniu w organizacji charytatywnej. Pytany, dlaczego zdecydował się wziąć udział w tych badaniach, powiedział, że jego matka choruje na demencję i mając na uwadze rozwój medycyny, chciałby w ten sposób przyczynić się do poszerzenia wiedzy.
Projekt UK Biobank realizowany jest w czterech ośrodkach w Anglii, gdzie naukowcy pracują 13 godzin przez siedem dni w tygodniu.
Uczestnicy badań zgłaszają się dobrowolnie. Podczas pięciogodzinnej wizyty są poddawani badaniom przy użyciu pięciu różnych typów aparatów do rezonansu magnetycznego, rentgenowskich i ultrasonografów. Zebrane dane są zanonimizowane, co oznacza, że uczestnicy nie otrzymują żadnych informacji o swoim stanie zdrowia. Wyjątkiem są informacje o potencjalnym poważnym problemie zdrowotnym, który zostanie wykryty przez radiologów.
UK Biobank, który powstał w 2003 r., jest jedną z największych kolekcji próbek biologicznych i danych medycznych na świecie. Do tej pory w ramach tego projektu ponad 500 tys. osób – ochotników w średnim wieku – zostało przebadanych. Oprócz wykonania testów fizycznych, odpowiadali oni na pytania dotyczące zdrowia i stylu życia, a także przekazali próbki swojego DNA. Ich krew, ślina oraz mocz są zamrażane w ciekłym azocie i przechowywane w lodówkach.
Częścią tego projektu było zeskanowanie ciał 100 tys. osób. Cała ta grupa zostanie poproszona o powtórzenie badań co klika lat. Dzięki temu naukowcy będą mogli obserwować, jak ich organy wewnętrzne zmieniają się z wiekiem.
Do tej pory zostało udostępnione ponad 30 petabajtów (czyli 30 tys. terabajtów) zanonimizowanych danych dla naukowców pracujących na uniwersytetach, w organizacjach charytatywnych, w sektorze rządowym i prywatnym. Dostęp do nich jest odpłatny i wynosi od 3 do 9 tys. funtów.
Od rozpoczęcia prac w 2003 r. napisano prawie 1700 recenzowanych artykułów, wykorzystując dane z Biobanku.
UK Biobank to jeden z 10 największych na świecie banków danych dotyczących zdrowia, podobne inicjatywy rozwijają się w Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych, choć nie wszystkie te projekty udostępniają swoje dane naukowcom na całym świecie. Brytyjski projekt nie ma charakteru komercyjnego – został utworzony przez Medical Research Council i organizację pozarządową Wellcome Trust przy współpracy ministerstwa zdrowia i rządu Szkocji.
Z Londynu Marta Zabłocka (PAP)
mzb/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.