Uczelnie i instytucje

Paryż - minister Wieczorek: po igrzyskach wielki niedosyt; będą audyty w AZS-ach

12.08.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przemawia podczas konferencji prasowej w Stargardzie. PAP/Marcin Bielecki
12.08.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przemawia podczas konferencji prasowej w Stargardzie. PAP/Marcin Bielecki

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w poniedziałek kontrole wydatkowania środków na sport akademicki i sprawdzenie funkcjonowania struktury AZS. Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu wystąpiło 66 zawodniczek i zawodników AZS, przywieźli trzy brązowe medale.

"Jeśli chodzi o nasze sukcesy sportowe, mamy wielki niedosyt” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), pytany o ocenę występów polskich reprezentantów na IO w Paryżu. Przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział dokładne prześwietlenie finansowania federacji sportowych w Polsce. Sprawdzony ma zostać również Akademicki Związek Sportowy.

„Pan premier jest wielkim kibicem sportu, wszystko obserwuje na bieżąco, więc myślę, że będzie w tej sprawie przygotowany audyt, jak związki sportowe wykorzystały środki na szkolenie olimpijczyków” – powiedział Wieczorek. „Natomiast jeżeli chodzi o Akademicki Związek Sportowy – tak, też mamy sygnały dotyczące tego, że trzeba się przyjrzeć, jak ta struktura funkcjonuje, jak ona funkcjonuje na poszczególnych uczelniach” – dodał.

Minister poinformował, że „uzgodnił” już spotkanie w tej sprawie z prezesem Zarządu Głównego AZS w Polsce, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzym Z. Nowakiem.

„Pewnie spotkamy się również z ministrem [sportu] Sławomirem Nitrasem, żeby te kwestie omówić. Będziemy chcieli zobaczyć, w jaki sposób środki na sport akademicki są wydatkowane” – zapowiedział Wieczorek.

Podkreślił, że MNiSW bardzo zależy na tym, żeby "polscy studenci osiągali sukcesy na arenach międzynarodowych".

Wśród 213 polskich zawodniczek i zawodników na IO w Paryżu 66 reprezentowało Akademicki Związek Sportowy. „Stanowimy 31 procent reprezentacji olimpijskiej” - poinformował w połowie lipca AZS. Najwięcej sportowców (14) wystawił AZS AWF Katowice, po ośmiu AZS UMCS Lublin i AZS Poznań, po sześciu AZS AWF Poznań i AZS AWF Warszawa. Do Paryża pojechali reprezentacji 18 jednostek AZS. Najliczniejsze grupy stanowili lekkoatleci (26), pływacy (11), floreciści, florecistki i szpadzistki (9).

Przedstawiciele AZS zdobyli trzy brązowe medale: Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) i Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) w drużynie szpadzistek; Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) stanowili połowę osady wioślarskiej czwórki podwójnej; Aleksandra Kałucka (AZS ANS Tarnów) zajęła trzecie miejsce we wspinaczce na czas.

Na poprzednich letnich igrzyskach w Tokio (2021 r.) zawodnicy AZS wywalczyli lub mieli udział w zdobyciu dziewięciu medali.

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 trwały od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Wystartował w nich ok. 10.5 tys. sportowców z 206 krajów. Rywalizowali w 32 dyscyplinach, 329 konkurencjach. (PAP)

tma/ co/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera