Uczelnie i instytucje

Opolskie/Medycyna i informatyka to najczęściej wybierane kierunki na uczelniach w regionie

24.10.2019 PAP/Sławomir Mielnik
24.10.2019 PAP/Sławomir Mielnik

W pierwszej turze naboru dwie największe uczelnie w województwie opolskim - Uniwersytet Opolski i Politechnikę Opolską - przyjęły prawie 12 tysięcy wniosków o przyjęcia na studia. Najwięcej podań dotyczy kierunku lekarskiego i informatyki.

Na Politechnice Opolskiej w pierwszej turze naboru przyjęto ponad 3 tysiące zgłoszeń. Jak zaznacza rektor uczelni prof. Marcin Lorenc, oznacza to wzrost zainteresowania ze strony maturzystów nauką na PO.

"W ubiegłym roku na studia przyjęliśmy blisko 2 tysiące kandydatów. Teraz, tylko podczas wiosennej rekrutacji, zgłosiło się ponad 3 tysiące. Zainteresowanie maturzystów studiami na naszej uczelni z roku na rok rośnie. Wyniki rekrutacji wskazują na to, że Politechnika Opolska kształci nie tylko stosownie z potrzebami rynku pracy, ale także zgodnie z zainteresowaniami młodych ludzi, którzy za dobrym dyplomem nie muszą wyjeżdżać z Opola" - powiedział prof. Lorenc.

Wśród kierunków najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów z oferty Politechniki Opolskiej tradycyjnie znajduje się informatyka, fizjoterapia, automatyka i robotyka oraz architektura.

Jak poinformowało Radio Opole, w pierwszej turze naboru swoją chęć studiowania na Uniwersytecie Opolskim zgłosiło blisko 9 tysięcy maturzystów. Z tej liczby aż 2 tysiące to podania na kierunek lekarski, który dysponuje 120 miejscami. Podobnie jak w latach ubiegłych dużym zainteresowaniem cieszą się też psychologia, prawo, fizjoterapia i pielęgniarstwo. (PAP)

masz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera