Media społecznościowe utrudniają znalezienie partnera

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Media społecznościowe są prawdopodobną przyczyną obecnych problemów z dobieraniem się ludzi w pary – poinformowano podczas dorocznej konferencji Society for Experimental Biology w Pradze.

Ze względu na wszechobecność mediów społecznościowych i cyfrowych randek, ludzie mają obecnie znacznie więcej potencjalnych partnerów niż kiedykolwiek wcześniej, ale dostępność popularnych aplikacji randkowych i łatwość poprawiania zdjęć mogą zniekształcać obraz realnie dostępnej puli kandydatów na randki.

Jak wykazało niedawne badanie socjologiczne, większość ankietowanych młodych dorosłych przyznała, że czuje się zagubiona w związku z decyzjami dotyczącymi randek. Ze wstępnych analiz wynika, że ponad połowa młodych ludzi ma wątpliwości co do wyboru partnerów życiowych, przy czym wątpliwości częściej zgłaszają kobiety.

„Dobór partnera to skomplikowany proces psychologiczny, na który skutecznie wpływa wiele czynników społecznych, w tym wygląd, osobowość i sytuacja finansowa” – powiedziała Chayan Munshi, założycielka i dyrektor wykonawcza Ethophilia Research Foundation w Santiniketan (Indie).

„Od niedawna znaczący wpływ na to mają media społecznościowe, w których ciągłe kontakty z treściami stymulującymi seksualnie lub innymi atrakcyjnymi treściami tworzą określone postrzeganie rzeczywistości przez młode umysły, co ostatecznie powoduje zamieszanie w zakresie wyboru potencjalnych partnerów do związku” - dodała.

Ethophilia Research Foundation to grupa badawcza zajmująca się badaniami z zakresu biologii behawioralnej i zdrowia publicznego, która niedawno zaczęła badać, w jaki sposób cyfryzacja społeczeństwa reguluje ludzkie zachowanie.

„Ten projekt rozpoczął się od szeroko zakrojonej obserwacji ludzkich wzorców zachowań w zakresie wyboru partnera – wskazała Munshi. - Po badaniu obserwacyjnym przeprowadzono bezpośrednie interakcje z młodą populacją przy użyciu otwartego kwestionariusza”.

Wstępne wyniki nadal trwającego projektu pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród młodych dorosłych w Indiach, przy czym większość respondentów była w wieku od 18 do 30 lat. Trwa dalsza analiza wyników i przygotowywane jest rozszerzone badanie, które będzie zawierało bardziej szczegółowe pytania.

Kwestionariusz zawierał pytania związane z wyborem partnera życiowego, takie jak: „Czy czujesz się zagubiony przy wyborze partnera życiowego?”, „Jakie są Twoje kryteria wyboru partnera życiowego?”, „Czy nadal szukasz innych partnerów, jeśli jesteście już w stabilnym związku?” oraz „Czy przy wyborze partnera życiowego lubisz wybierać „lepszą opcję”?

Te wstępne wyniki pokazują, że postrzeganie potencjalnej dostępności partnera może wypaczać sposób, w jaki ludzie oceniają opcje partnera życiowego, nawet już będąc związkach. „Ujawnia się na przykład znaczna impulsywność i zmniejsza liczba osobistych interakcji społecznych – mówi Munshi. - To ujawnia zamieszanie podczas poszukiwania partnera i może objawiać się problemami z utrzymaniem związku”.

Munshi spodziewa się, że trwające badania pomogą lepiej zrozumieć ewolucję doboru partnera u ludzi.

„Nasza hipoteza wskazuje, że >>wskaźnik przyjemności<< lub >>przypływ adrenaliny<< w związkach ma w przypadku młodszego pokolenia większe znaczenie niż długoterminowa stabilność” – wskazała. „Niepokojące jest to, że impulsywność lub dezorientacja mogą prowadzić do niestabilności w zachowaniach związanych z utrzymywaniem relacji międzyludzkich, co realnie wpływa na normalne zachowania społeczne ludzi” - dodała.

„Obecnie ten wzorzec wydaje się na tyle zauważalny, że może to modyfikować normy społeczne dotyczące zachowań związanych z wyborem partnera u młodych ludzi, co może mieć znaczący wpływ na działanie mózgu – zaznaczyła Munshi. - Na dłuższą metę może to zmienić podstawowe reguły ewolucyjnych strategii kojarzenia się”.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera