Pracownik Politechniki Krakowskiej projektował karoserię nowego auta Bugatti

Fot. archiwum Marka Pawłowicza
Fot. archiwum Marka Pawłowicza

Pracujący na Politechnice Krakowskiej inżynier wzornictwa przemysłowego Marek Pawłowicz należy do zespołu, który zaprojektował karoserię nowego auta Bugatti, nazwanego „Tourbillon” - pierwszej w historii tej marki hybrydy plug-in.

Ambicją konstruktorów było odzwierciedlenie najnowszych zdobyczy technologii motoryzacyjnej, jeśli chodzi o aerodynamikę i wymagania termodynamiczne. Bugatti Tourbillon jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 445 km/h, a do 100 km rozpędza się w dwie sekundy.

W 30-osobowym zespole, który zaprojektował nadwozie pojazdu, jest pracownik i absolwent Politechniki Krakowskiej Marek Pawłowicz. Jego wkład obejmował pracę nad elementami karoserii znajdującymi się w okolicach silnika.

"Dostałem propozycję pracy w Bugatti, gdy jeszcze byłem na uczelni. To wyjątkowa szansa na zawodowy i naukowy rozwój, dlatego poprosiłem dziekana Wydziału Mechanicznego prof. Jerzego Sładka o urlop naukowy, którego mi udzielił. Jestem mu za to bardzo wdzięczny, bo dzięki temu od dwóch lat jestem tu, gdzie jestem, współuczestniczę w wyjątkowym projekcie" – zaznaczył cytowany w komunikacie uczelni Marek Pawłowicz. W Bugatti-Rimac pracuje on jako Digital Design Modeller, czyli projektant projektów cyfrowych.

Jak poinformowała PK, Bugatti Tourbillon napędzany jest nowym silnikiem V16 i elektrycznym układem napędowym wytwarzającym 1800 KM, z czego 1000 z samego silnika spalinowego i 800 KM z silników elektrycznych (dwa silniki elektryczne na przedniej osi elektrycznej i jeden silnik elektryczny zamontowany z tyłu osi). Według informacji uczelni cena rynkowa samochodu ma osiągnąć 3,8 miliona euro. Na razie do sprzedaży przeznaczonych ma zostać 250 egzemplarzy.(PAP)

juka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera