PŁ otrzyma 1,5 mln euro na rozwiązania w dążeniu do zrównoważonego projektowania tekstyliów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Łódzka (PŁ) otrzyma 1,5 mln euro z programu Horyzont Europa na realizację prac badawczych nad zrównoważonym projektowaniem tekstyliów. Ich celem jest opracowanie rozwiązań dot. minimalizacji zużycia zasobów, ograniczenia ilości odpadów oraz efektywnego recyklingu tekstyliów.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka, pozyskane fundusze unijne dotyczą prowadzonego wspólnie z uczelniami z Norwegii, Belgii i Hiszpanii projektu AIdesignTEX. Zaznaczyła, że jest on zgodny z celami Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju i innowacyjności w przemyśle tekstylnym. Rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania w recyklingu tekstyliów jest bowiem szczególnie istotne w kontekście dyrektywy UE, która wymaga selektywnej zbiórki tekstyliów domowych do 2025 roku.

"W projekcie AIdesignTEX dążyć będziemy do optymalizacji procesów produkcyjnych tekstyliów, dostosowując je do zasad gospodarki obiegu zamkniętego, takich jak minimalizacja zużycia zasobów, stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska, przedłużanie żywotności produktów i efektywny recykling tekstyliów" – wyjaśniła koordynatorka projektu, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ prof. Katarzyna Grabowska.

Naukowcy podczas prac badawczych mają korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do zrównoważonego projektowania tekstyliów.

"Dostosowanie procesu do gospodarki obiegu zamkniętego oznacza minimalizację zużycia zasobów, ograniczanie ilości odpadów, redukcję emisji i efektywny recykling tekstyliów. Stworzymy, w ramach mikropojektu, pętle gospodarki obiegu zamkniętego dla tekstyliów wykonanych z różnorodnych surowców" – dodała prof. Grabowska.

Inicjatywa skupia się również na kampaniach edukacyjnych, dialogu międzykulturowym oraz dzieleniU się wiedzą i rozwoju umiejętności w celu promowania zrównoważonej produkcji tekstyliów i recyklingu. Jak bowiem podkreśliła koordynatorka projektu, wiedza i umiejętności są kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w przemyśle tekstylnym.

Partnerami PŁ są wysoko rankingowane uczelnie: Uniwersytet w Stavanger (Noerwgia), Uniwersytet w Gandawie (Belgia) oraz Katolicki Uniwersytet w Avila (Hiszpania).

Horyzont Europa, z którego PŁ pozyskała dofinansowanie to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027. Jego celem jest wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, w tym poprzez opracowanie rozwiązań służących realizacji priorytetów politycznych, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa. (PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera