Uczelnie i instytucje

Mikropoświadczenia – nowa, szybka forma kształcenia na Uniwersytecie Łódzkim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kursy kończące się mikropoświadczeniem to nowa, szybka forma kształcenia w ofercie Uniwersytetu Łódzkiego. "To krótkie formy edukacyjne, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy i pracodawców" – wyjaśnił prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UŁ prof. Robert Zakrzewski.

Jak tłumaczył prorektor, mikropoświadczenie to nowatorska forma poświadczania uczestnictwa w krótkich formach edukacyjnych, mniejszych niż np. studia lub studia podyplomowe. Mogą one dotyczyć np. praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy, najczęściej w wąskim, specjalistycznym zakresie. Poświadczeniem ukończenia kursu nie jest tradycyjny certyfikat, lecz dokument elektroniczny potwierdzony specjalną pieczęcią elektroniczną wystawiany z wykorzystaniem unijnego systemu Europass.

"Kurs trwa dużo krócej niż studia, nawet podyplomowe. Ich uczestnicy mogą zdobyć konkretną kwalifikację. Chcemy współpracować z otoczeniem i organizować kursy razem z pracodawcami. To dodatkowe szkolenia pozwalające zdobyć konkretne umiejętności" – powiedział prof. Zakrzewski.

W przyszłości mikropoświadczenia mogą stanowić systemową alternatywę dla dyplomu uniwersyteckiego, szczególnie na wyższych stopniach studiów. Kursy zakończone mikropoświadczeniem są bowiem opracowywane tak, aby osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają zarówno na jej potrzeby, jak i na potrzeby rynku pracy.

Pierwszy uruchomiony na UŁ kurs kończący się mikropoświadczeniem dotyczy "Technologii i AI w pracy tłumacza". "To mikrodoświadczenie skierowane jest do początkujących tłumaczy oraz osób, które chcą się zająć tłumaczeniem. Kurs skupia się na zastosowaniu konkretnych technologii i sztucznej inteligencji w pomocy i usprawnieniu w pracy tłumacza" – wyjaśnił prorektor UŁ.

Na kurs można zapisać się na stronie internetowej UŁ.(PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejmowe komisje za ratyfikacją porozumienia w sprawie programu wymiany uniwersyteckiej

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera