Historia i kultura

Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - od 14 czerwca

Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara
Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara

Od 14 do 16 czerwca odbędzie się 6. edycja Europejskich Dni Archeologii (EDA). EDA to wydarzenia, wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy, przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności - poinformowała PAP Anna Śmigielska z zespołu ds. komunikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W skład grona organizatorów Europejskich Dni Archeologii wchodzą instytucje związane z archeologią. "W inicjatywie udział biorą zarówno najbardziej znane instytucje, jak muzea archeologiczne (np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat +Krzemionki+, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Instytut Archeologii i Etnologii PAN, uniwersytety i instytuty naukowe oraz inne muzea z całej Polski, ale również koła naukowe, stowarzyszenia, fundacje, jak i bardzo małe placówki, które w tych dniach mają okazję zaprezentowania swoich działań" - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że "podczas ubiegłorocznych Europejskich Dni Archeologii ponad 50 instytucji zorganizowało 115 wydarzeń w 53 miejscach w całej Polsce". "W trakcie trzydniowego archeologicznego festiwalu można było wziąć udział w warsztatach, wykładach, pokazach tematycznych spacerach i piknikach. Zainteresowani mogli również samodzielnie wziąć udział w wykopaliskach, doświadczając prawdziwego życia archeologa i uczestnicząc w odkrywaniu niewyjaśnionych zagadek przeszłości" - napisano.

Ogólnopolskim koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Europejskie Dni Archeologii to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 r., która została zainicjowana w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap).

EDA co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii.

Szczegółowe informacje oraz wykaz wydarzeń w Polsce są dostępne na stronie NID: www.nid.pl, a lista wydarzeń w całej Europie jest publikowana na stronie Inrap.

Patronem medialnym EDA są Polskie Radio i Archeologia Żywa.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera