NASA/ Kapsuła Boeinga zadokowała się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Kapsuła Boeinga z dwojgiem amerykańskich astronautów NASA w czwartek bezpiecznie zadokowała się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Do połączenia obu jednostek doszło mimo wcześniejszych problemów z silnikami i wyciekiem helu.

Już w środę podczas startu rakiety Starliner doszło do małego wycieku helu, do kolejnych doszło w trakcie lotu. Następnie cztery z 28 silników kapsuły uległy awarii. Astronauci ponownie uruchomić dwa z nich. Problemy te opóźniły dokowanie kapsuły. Zdaniem inżynierów z NASA i Boeinga usterki te nie powinny zagrozić misji.

Astronauci Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przybyli na pokład stacji po 26 godzinach od startu. Pozostaną na stacji kosmicznej przez około tydzień.

Kapsuła wielokrotnego użytku w kształcie żelki, nazwana przez załogę "Calypso", została w środę wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Atlas V, wyposażonej i pilotowanej przez spółkę joint venture United Launch Alliance Boeinga-Lockheeda Martina.

To nie pierwsze problemy, które napotkała pierwsza załogowa misja kosmiczna statku Starliner. Dopiero trzecia próba startu rakiety zakończyła się sukcesem. Pozostałe dwie, w 6 maja i 1 czerwca, zostały odwołane z powodu awarii.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera