Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk będzie na drugą kadencję rektorem Politechniki Białostockiej. Wyniki wyborów podała w czwartek Uczelniana Komisja Wyborcza politechniki po głosowaniu kolegium elektorów.
Kadencja na lata 2024-2028 rozpocznie się 1 września.
Marta Kosior-Kazberuk zdobyła 76 głosów, jej kontrkandydat prof. Sławomir Bakier - 28 głosów - poinformowała w komunikacie uczelnia.
29 maja ze startu w wyborach zrezygnował dr. hab. Aleksander Asanowicz.
Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w północno-wschodniej Polsce.
"To duża organizacja, 7 tys. studentów i prawie 1,4 tys. pracowników. Społeczność ponownie zdecydowała, że będę ich liderem" - podkreśliła rektor w komunikacie po wyborach rektora.
Dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk zadeklarowała kontynuację swojego programu wyborczego sprzed czterech lat i wypracowanej wspólnie m.in. ze społecznością akademicką strategii rozwoju uczelni z możliwością jej przedłużenia do 2030 r.
Uczelnia podała, że rektor chce m.in wdrażać rozwiązania cyfrowe służące działalności politechniki, dalej budować i modernizować infrastrukturę uczelni, jeszcze bardziej rozwijać współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym przy tworzeniu programów studiów, realizacji praktyk zawodowych czy prac dyplomowych.
"Będę kontynuowała dotychczasową działalność i te dobre rozwiązania, które wspólnie ze społecznością żeśmy przygotowali (...) Liczę na rozwój naszych unikalnych specjalności naukowych, na rozwój umiędzynarodowienia, rozwinięcie naszych usług edukacyjnych" - zadeklarowała rektor.
Profesor Marta Kosior-Kazberuk jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Jest prezesem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Jest pierwszą kobietą rektorem w historii PB, na której pracuje od 1995 r.(PAP)
Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka
kow/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.