Czasopismo popularnonaukowe „No Limits”, wydawane przez Uniwersytet Śląski, otrzymało nagrodę specjalną podczas dorocznej gali przyznania nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom – poinformowały jego prezeska Anna Kiryjow-Radzka i wiceprezeska Anna Rolczak.
Wydarzenie odbyło się 3 czerwca w Katowicach, w trakcie 36. konferencji Stowarzyszenia pod hasłem: „Trendy. Technologie. Taktyki. Rozmowy o komunikacji w Europejskim Mieście Nauki Katowice”. Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Politechnika Śląska.
Jak przypomniały Anna Kiryjow-Radzka i Anna Rolczak, co roku stowarzyszenie nagradza działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone przez i na rzecz uczelni wyższych w Polsce. „Celem naszego konkursu jest wspieranie i nagradzanie najlepszych, twórczych i efektywnych działań́ w obszarze komunikacji, praktyki i działań́ promocyjnych w sektorze polskiego szkolnictwa wyższego” – podkreśliły.
Do tegorocznego konkursu wpłynęło 45 zgłoszeń (ostatecznie zakwalifikowano 43) – najwięcej w kategoriach: Kreacja i Popularyzacja nauki.
Nagrodę specjalną otrzymało czasopismo popularnonaukowe „No Limits”, wydawane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. „No Limits to pierwsze popularnonaukowe pismo na Uniwersytecie Śląskim, które w sposób ciekawy przekazuje informacje o badaniach, które prowadzone są na Uniwersytecie Śląskim lub we współpracy z tą uczelnią. Idea jest prosta – ma być interesująco, ciekawie, ma skłaniać do myślenia i do własnych poszukiwań. Każdy numer ma inny temat przewodni” – podano w uzasadnieniu.
W kategorii Uczelniane media nagrodę otrzymała Kampania „Różni i Równi/Diverse and Equal” w ramach II etapu kampanii uczelnianej „Kultura Szacunku / Culture of Respect”, przygotowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny. „Celem kampanii jest popularyzacja wiedzy na tematy z zakresu społecznej odpowiedzialności, jakimi są równość i równe traktowanie, w celu kształtowania i umacniania postaw oraz zachowań opartych na fundamentalnych wartościach – szacunku i równości” – czytamy.
Wyróżnienie otrzymał portal informacyjny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a finalistą było czasopismo popularnonaukowe „No Limits” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Nagrodę im. Andrzeja Sołtysiaka w kategorii nowe media otrzymał Polilab – kanał na YouTube Politechniki Wrocławskiej. „Polilab to kanał na YouTube dla młodzieży ze szkół średnich. Zamieszczane są tu materiały prosto z programu nauczania i przedstawiane krótko, treściwie i atrakcyjnie przez naukowców PWr, którzy „po ludzku” w kilkuminutowych materiałach wideo tłumaczą to, co w fizyce i chemii wydaje się czasem niezrozumiałe” – podano.
Wyróżnienie otrzymał Uniwersytet Warszawski za kampanię rekrutacyjną Wydziału Prawa i Administracji UW „DiversiTY”. Finalistą w tej kategorii był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu za projekt Diversity at PUEB.
W kategorii Popularyzacja nauki nagrodę otrzymał XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 (Uniwersytet Wrocławski – Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jako jednostka międzyuczelniana oraz 12 uczelni-organizatorów). „XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki 2023, zorganizowany przez konsorcjum jedenastu wrocławskich uczelni wyższych oraz dwóch instytutów Polskiej Akademii Nauk, stanowił wyjątkowe wydarzenie na mapie edukacyjnej i kulturalnej Dolnego Śląska. Zainicjowany w 1998 roku Festiwal kontynuuje swoją misję popularyzacji nauki, edukacji interdyscyplinarnej i integracji środowiska akademickiego z mieszkańcami regionu, oferując bezpłatny dostęp do szerokiego spektrum wydarzeń popularnonaukowych i kulturalnych wszystkim mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska” – czytamy w uzasadnieniu.
Wyróżnienie otrzymała Politechnika Wrocławska za projekt: podcast/wideocast „Fizyka bez zamulania”. Finalistą były Nocne Spotkania z Nauką organizowane przez Politechnikę Rzeszowską.
Nagrodę w kategorii Kreacja otrzymał cykl filmów „Fenomeny” Politechniki Wrocławskiej. Jak podano, to cykl trzech półgodzinnych filmów, które uświadamiają znaczenie badań naukowych m.in. o tym, czym jest ciemna materia, jak powstały pierwsze galaktyki, dlaczego ludzie poszukują wody w głębinach Ziemi i starają się ją znaleźć w kosmosie.
Z kolei wyróżnienie otrzymał projekt: „Politechnika Gdańska – piękna, nowoczesna i z charakterem. Filmowy spacer po uczelni”. Finalistą był Światowy Kongres Kopernikański 2023 Toruń-Kraków-Olsztyn: wspólna promocja dziedzictwa Mikołaja Kopernika (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Oceniając projekty, kapituła konkursu bierze pod uwagę ich innowacyjność i kreatywność na tle standardowych działań uczelni w tym obszarze, zgodność z powszechnie uznawanymi zasadami public relations ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektów etycznych, społeczną odpowiedzialność nauki oaz uzyskane korzyści i siłę oddziaływania. Przewodniczącą kapituły była Ewa Sapeńko – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ AGT/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.