Indie/ Rząd: rekordowa temperatura w Delhi zawyżona o 3 st. wskutek błędu czujnika

23.05.2024 EPA/RAJAT GUPTA
23.05.2024 EPA/RAJAT GUPTA

Temperatura zarejestrowana w tym tygodniu w Delhi, która miała wynieść 52,9 st. C, była zawyżona o 3 st. - poinformował w sobotę indyjski rząd, wskazując na błąd czujnika mierzącego temperaturę.

Instytut Meteorologii Indii (IMD) zbadał środowy odczyt ze stacji pogodowej "i znalazł błąd czujnika wynoszący 3 st. C", powiedział minister nauk o Ziemi Kiren Rijiju - podaje agencja Reuters. Szef resortu dodał, że "środki naprawcze są już wdrożone".

Mimo stwierdzenia błędnego odczytu "wydaje się jednak, że rekord ciepła w mieście został pobity" – stwierdza Reuters. Jak podaje, dwie inne stacje meteorologiczne w stolicy odnotowały także w środę temperatury 49 st. C i 49,1 C.

IMD poinformował, że wartości te zostały sprawdzone i nie zgłoszono żadnych błędów czujników.

Najwyższa temperatura, która została odnotowana wcześniej w Delhi, wyniosła 48,4 st. C w maju 1998 r.

Fala upałów w Indiach trwa od kilku tygodni. Co najmniej 33 osoby zmarły w piątek w wyniku upałów w stanach Uttar Pradeś, Bihar i Orisa. Wśród ofiar znajdują się urzędnicy, którzy pracowali w lokalach wyborczych podczas wyborów parlamentarnych do izby niższej parlamentu.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera