Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI
29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

Rekordową temperaturę 52,3 stopnia zarejestrowano w stolicy Indii New Delhi - poinformował w środę Instytut Meteorologii Indii (IMD). Jest to najwyższa temperatura od rozpoczęcia pomiarów w tym kraju - przekazał IMD, wyjaśniając, że upał panujący w północnych i centralnych Indiach potrwa do 30 maja.

We wtorek w New Delhi termometry pokazały 49,9 stopni Celsjusza, co było najwyższą odnotowaną temperaturą w 2024 r., a w środę zanotowano kolejny rekord - 52,3 stopnia.

Rekordowa temperatura została zarejestrowana na przedmieściach New Delhi. Władze przekazały, że jest to rekordowa temperatura w Indiach i wynik ten przewyższa wcześniejszy rekord 51 stopni z 2016 r. o ponad jeden stopień Celsjusza.

Władze w New Delhi ostrzegły przed możliwymi przerwami dostaw wody. Ministra Gospodarki Wodnej Atishi Marlena zaapelowała o "wspólną odpowiedzialność" mieszkańców - poinformował w środę "Times of India". "Aby rozwiązać problem z dostępem do wody, podjęliśmy szereg środków zapobiegawczych, takich jak zmniejszenie retencji wody" - powiedziała Atishi, cytowana przez "Indian Express".

Fale gorąca zostały zarejestrowane również w sąsiednim Pakistanie, gdzie we wtorek odnotowano temperaturę 53 stopnie w prowincji Sindh, graniczącej z Indiami.

W tym samym czasie północno-wschodnie stany indyjskie Bengal zachodni oraz Mirozam zostały dotknięte silnymi wiatrami i ulewnymi opadami deszczu. W niedzielę Zatoką Bengalską nawiedził cyklon Remal, który skutkował 65 ofiarami śmiertelnymi.

Władze Bangladeszu przekazały, że ten cyklon był jednym z najdłuższych, jakie kiedykolwiek nawiedziły ten kraj wschodniej Azji. Podkreśliły też, że przyczyny ciężkich warunków pogodowych należy szukać w zmianach klimatu.(PAP)

awm/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera