Minirobot z mąki i owsa pomoże w zasiewaniu lasów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejski zespół stworzył minirobota, który może przechować różne nasiona i uwalniać je, gdy pojawią się dogodne warunki. Zbudowany jest m.in. z kapsułki z mąki i z naturalnych części owocu owsa.

HybriBot to nazwa nietypowego robota opracowanego przez naukowców z Włoskiego Instytutu Technologicznego (Włochy) i Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu (Niemcy).

Składa się on z małej kapsułki zbudowanej z materiału opartego na mące i celulozie oraz z dwóch naturalnych włóknistych elementów, pochodzących z owocu owsa. W kapsułce umieszcza się nasiono, natomiast włókniste wyrostki reagując na wilgoć, skręcają się wokół siebie i wytwarzają napięcie, które doprowadza do otwarcia kapsułki. Dzięki temu nasiono zostaje uwolnione w sprzyjających warunkach - kiedy w otoczeniu jest dostatecznie dużo wody.

Badacze przetestowali ten system już w różnych rodzajach gleb i z różnymi nasionami, w tym pomidorów i cykorii.

Oprócz nasiona można w kapsułce umieścić potrzebne mu substancje odżywcze.

Docelowo robot ma jednak znaleźć zastosowanie jako wektor przenoszący nasiona stosowane do zalesiania. Ma pomagać nasionom przetrwać i się rozwinąć, jednocześnie nie stwarzając zagrożenia dla środowiska.

Według naukowców - autorów publikacji w Advanced Materials - nie zaszkodzi nawet zwierzętom, które przypadkowo takie mini-roboty połkną.

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera