Uczelnie i instytucje

Prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

29.02.2024. Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. PAP/Andrzej Jackowski
29.02.2024. Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. PAP/Andrzej Jackowski

Prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit ponownie został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - podało w czwartek biuro prasowe uczelni. Nowa kadencja obecnie urzędującego rektora rozpocznie się 1 września br.

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit był jedynym kandydatem na rektora na kolejną kadencję. W głosowaniu, które odbyło się w czwartek, udział wzięło 70 członków Kolegium Elektorów. Obecny rektor otrzymał 62 głosy poparcia.

Jak podała uczelnia, do udziału w tajnym głosowaniu uprawnione było Kolegium Elektorów UMG. Składa się ono z 73 elektorek i elektorów wyłonionych w drodze wyborów spośród społeczności akademickiej UMG tj. nauczycieli akademickich, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, studentów oraz doktorantów.

"Jestem zaszczycony, że po raz kolejny społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obdarzyła mnie zaufaniem i powierzyła mi na kolejne cztery lata zarządzanie naszą Alma Mater" - powiedział, cytowany w komunikacie, po ogłoszeniu wyników, rektor uczelni.

Zaznaczył, że decyzja Kolegium jest dla niego powodem do radości i satysfakcji, ale jednocześnie poczuciem odpowiedzialności za wszystkich członków akademickiej społeczności. "Nasza uczelnia jest wspólną sprawą nas wszystkich – pracowników i studentów. Dlatego zależy mi bardzo, abyśmy przez kolejne lata, tak jak dotychczas, czyli we wzajemnym szacunku, ale i pozostając w ciągłej dyskusji merytorycznej, działali na rzecz jej rozwoju" - zapewnił.

"Jestem głęboko przekonany, że taka postawa nie tylko umożliwi podtrzymanie tego, co do tej pory jako morska wspólnota akademicka wypracowaliśmy, ale także będzie sprzyjać dalszej ewolucji uczelni, której marka będzie coraz bardziej rozpoznawalna, zarówno w kraju, jak i za granicą" - powiedział.

Uczelnia podała, że wśród wyzwań na kolejne lata, o których w czasie zebrania informacyjnego z pracownikami UMG mówił ubiegający się o reelekcję prof. Adam Weintrit, znalazł się między innymi temat przygotowania uczelni do procesu parametryzacji, a także potrzeba uruchomienia nowych kierunków związanych między innymi z rozwijającą się w kraju oraz na świecie branżą offshore, a co za tym idzie dalszym umiędzynarodowieniem UMG i skierowaniem oferty uczelni do studenta zagranicznego.

W tym obszarze rektor wskazywał również na zwiększenie współpracy z uczelniami morskimi w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU). Ponadto w programie wyborczym rektor zapewnił dalszy rozwoju uczelni poprzez inwestycje dotyczące rozbudowy kampusu, w tym budowy nowego akademika, rozwój Centrum Informatycznego UMG oraz pilną potrzebę znalezienia następcy statku szkolnego "Dar Młodzieży".

Prof. Adam Weintrit, na co dzień specjalizuje się w dziedzinach nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego. Jest także ekspertem w zakresie implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich. Ponadto specjalizuje się w dziedzinie elektronicznych map nawigacyjnych i systemów ECDIS, a także prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.

Jest autorem lub współautorem ponad 350 publikacji naukowych, w tym 18 książek i redaktorem 19 monografii, w większości w języku angielskim. Jest ekspertem Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, a także przewodniczącym (2023-2025) Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU.

Od 2016 roku jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. W 2024 roku został ponownie wybrany do Komitetu Transportu oraz dodatkowo do Komitetu Geodezji PAN. Jest również organizatorem cyklicznej, Międzynarodowej Konferencji Naukowej "TransNav".(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera