Stany Zjednoczone i Japonia będą wspólnie eksplorować Księżyc

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz japońskie władze podpisały porozumienie dotyczące eksploracji naturalnego satelity Ziemi. Do projektu Artemis Japonia dostarczy łazik do misji załogowych i bezzałogowych. Dodatkowo japońscy kosmonauci wezmą udział w dwóch misjach księżycowych.

9 kwietnia w siedzibie NASA w Waszyngtonie podpisano porozumienie pomiędzy NASA a japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). Przewiduje ono, iż Japonia zaprojektuje, wybuduje i będzie obsługiwać łazik utrzymujący ciśnienie. Pojazd ma być przeznaczony do użytku w ramach misji załogowych i bezzałogowych na powierzchni Księżyca.

NASA zajmie się wystrzeleniem łazika i dostarczeniem go na Księżyc. Co więcej, amerykański prezydent Joe Biden i japoński premier Fumio Kishida zapowiedzieli, że pierwszych nieamerykańskim astronautą, który wyląduje na Księżycu w ramach programu Artemis, będzie Japończyk.

Japoński łazik ma mieć zamkniętą kabinę i utrzymywać ciśnienie. Pozwoli na dalekie podróże i prowadzenie badań w zróżnicowanych obszarach. Będzie pełnił rolę mobilnego habitatu i laboratorium, w którym astronauci mogą żyć i pracować.

Według założeń, łazikiem będzie mogła podróżować dwójka astronautów przez okres do 30 dni. NASA planuje użyć tego typu łazika w misji Artemis VII w roku 2031 i w kolejnych misjach przez następne 10 lat. Niedawno amerykańska agencja ogłosiła także decyzje dotyczące innego rodzaju księżycowego pojazdu dla astronautów (lunar terrain vehicle, LHV), który zaprojektują amerykańskie firmy dla misji Artemis V planowanej na 2030 rok.

Amerykańsko-japońska umowa jest kontynuacją porozumienia zawartego w styczniu 2023 roku, będącego bardziej ogólną umową o współpracy w badaniach kosmosu do celów pokojowych. Na przykład Japonia weźmie udział w amerykańskich projektach Dragonfly (dron, który będzie latał w atmosferze Tytana) czy Nancy Grace Roman Telescope (kosmiczny teleskop do obserwacji w podczerwieni). Z kolei Stany Zjednoczone włącza się w japoński projekt satelity SOLAR-C do obserwacji Słońca.

Wcześniej w 2022 roku oba kraje podpisały umowę dotyczącą współpracy przy stacji kosmicznej Gateway (planowana załogowa stacja kosmiczna w pobliżu Księżyca). Amerykanie umożliwią lot na nią japońskiemu astronaucie. Japonia dostarczy też systemy kontroli środowiska i wspierania życia, a także pomoże w transporcie ładunków.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera