Śląskie/ Trwa nabór zgłoszeń do 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

26.01.2020 PAP/Andrzej Grygiel
26.01.2020 PAP/Andrzej Grygiel

Organizatorzy 8. Śląskiego Festiwalu Nauki rozpoczęli nabór zgłoszeń, który potrwa do 7 kwietnia. Można przesyłać im propozycje wszelkich działań upowszechniających naukę – w tym wykładów, warsztatów, pokazów, wystaw czy wydarzeń artystycznych.

Formularz zgłoszeniowy w wersji elektronicznej został udostępniony na stronie internetowej Śląskiego Festiwalu Nauki. W kwietniu ma zostać przeprowadzona weryfikacja i ocena formalna zgłoszeń. Następnie przewidziano czas na ocenę merytoryczną i wdrażanie zmian. Wyniki naboru powinny zostać ogłoszone w czerwcu.

Propozycje można składać w ramach sześciu ścieżek, które wyznaczono dla Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024: 1. Klimat i środowisko; 2. Zdrowie i jakość życia; 3. Przemysł przyszłości; 4. Innowacje społeczne; 5. Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; 6. Kreacja i krytyka. Organizatorzy zachęcają także, aby projekty pokrywały się z 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ, które mają pogodzić potrzeby ludzkości z szacunkiem dla środowiska i przyszłych pokoleń.

8. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się od 7 do 9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zwieńczy cały rok Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024. Stolica woj. śląskiego otrzymała ten tytuł jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Za przygotowanie programu obchodów odpowiada Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, składające się z siedmiu regionalnych uczelni publicznych. Rok 2024 podzielono na 50 tematycznych tygodni, podczas których z różnych perspektyw prezentowane są wybrane zagadnienia.

"To nie jest popularyzacja. To nie jest upraszczanie. To używanie nauki do rozmowy ze społeczeństwem, aby rozmawiać lepiej, bardziej racjonalnie, z lepszymi argumentami, ale także pokazywać naukę, zwłaszcza tę, która powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie społeczeństwa, jako instrument naprawy świata oraz wsparcie indywidualnych i kolektywnych decyzji. Chcielibyśmy, żeby uczelnie były publicznym think tankiem obywateli" – wyjaśnił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podczas rozmowy z PAP.

Od 12 do 15 czerwca 2024 r. w Katowicach będzie odbywało się 11. EuroScience Open Forum – międzynarodowa konferencja dotycząca nauki i jej wpływu na społeczeństwo.(PAP)

Nauka w Polsce, Patryk Osadnik

pato/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera