Minister nauki: 268 mln na wsparcie studentów z niepełnosprawnościami

Warszawa, 06.06.2016. Studenci Politechniki Warszawskiej - niepełnosprawny Damian Młynarek oraz Krzysztof Chrzanowski prezentują swój wynalazek - Rapidchair. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 06.06.2016. Studenci Politechniki Warszawskiej - niepełnosprawny Damian Młynarek oraz Krzysztof Chrzanowski prezentują swój wynalazek - Rapidchair. PAP/Leszek Szymański

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zadeklarował w czwartek opracowanie nowych rozwiązań służących wsparciu studentów z niepełnosprawnościami. W tym roku państwo przeznaczy na ten cel 268 mln zł.

200 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz 68 mln zł z ministerialnego Funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych – takie sumy zostaną przeznaczone w 2024 r. na dostępność szkolnictwa wyższego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister Dariusz Wieczorek rozmawiał m.in. z przedstawicielami środowiska studentów z niepełnosprawnościami.

Krzysztof Peda z Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami i prezes Zarządu Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” mówił, że wsparcie na uczelniach osób ze specjalnymi potrzebami to opłacalna inwestycja.

„Twarde badania potwierdzają, że absolwenci z niepełnosprawnością niemalże w 80 procentach pracują. Poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z wyższym wykształceniem jest analogiczny jak osób pełnosprawnych. W przypadku ogółu osób z niepełnosprawnościami, mamy jedynie około trzydziestoprocentową aktywność zawodową. To wskazuje wprost, że wyższe wykształcenie jest świetną receptą na odciążenie naszego systemu pomocy społecznej z różnych świadczeń, bardzo kosztownych” – tłumaczył Krzysztof Peda.

Mówił też, że średnia kwota wsparcia, jaką uczelnia ma miesięcznie na jednego studenta z niepełnosprawnością wyniesie w tym roku 220 zł.

„To starcza na niecałą godzinę wsparcia psychologicznego, trochę ponad cztery godziny wsparcia asystenckiego i niecałe dwie godziny tłumacza języka migowego” – powiedział Peda.

Dodał, że do tej pory system ten funkcjonował w dużej mierze dzięki środkom europejskim. „Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło przez ostatnie cztery lata niemal 800 milionów złotych na program 'Uczelnia dostępna'. Ale wsparcie europejskie skończyło się 31 grudnia i nowe programy finansowane z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego przy dobrych wiatrach ruszą od października tego roku. Obecny system nie pozwoli na utrzymanie działań, które udało wypracować dzięki środkom europejskim” – opowiadał członek Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami.

Dodał, że w gremiach, które od dawna dyskutują na temat mechanizmu finansowania wsparcia osób z niepełnosprawnościami, brakowało do tej pory przedstawicieli szkolnictwa wyższego.

Z kolei Agnieszka Kosowska, również należąca do Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami, zapytała ministra o możliwość powołania kogoś, kto koordynowałby wykorzystywanie środków na wsparcie z różnych źródeł, oraz stworzenia w strukturze resortu sekcji odpowiedzialnej za dostępność szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów ze specjalnymi potrzebami.

„Już w 2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał, że takiej komórki w resorcie szkolnictwa wyższego nie ma. Tymczasem Polska w 2012 r. ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Ta konwencja zobowiązuje nasze państwo do tego, żeby zagwarantowało wszystkim osobom z niepełnosprawnościami dostęp do szkolnictwa wyższego” – mówiła Kosowska.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział, że rozważy zarówno stworzenie takiej jednostki, jak i powołanie swojego pełnomocnika odpowiedzialnego za koordynację działań w tej kwestii.

„Uruchamiamy w NCBR 200 milionów złotych (w ramach programu "Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego" – PAP). Jeżeli chodzi o sam ministerialny fundusz, w tym roku będzie w nim blisko 68 milionów złotych. Deklarujemy w tym zakresie pomoc i otwartość” – zapewniał minister.(PAP)

Anna Bugajska

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera