04.03.2024. Wiosenna migracja ptactwa wodnego na rozlewiskach Parku Narodowego Ujście Warty w okolicach Słońska. Ptaki wracają z zimowisk na południu Europy. PAP/Lech Muszyński

Migracja ptaków ruszyła w Parku Narodowym "Ujście Warty"

W Parku Narodowym "Ujście Warty" zaczęła się migracja ptaków. Z powodu rekordowo ciepłej pogody dużo wcześniej przyleciały gęgawy i bataliony. Park jest przystankiem dla wielu gatunków lecących do Skandynawii po zimowaniu w Hiszpanii, Portugalii i w Afryce.

  •  26.01.2024. Wysoki poziom wody w Parku Narodowym "Ujście Warty", 26 bm. Woda zalewa niemal wszystkie poldery, na które wraz z wiosenną migracją ptactwa wodnego i błotnego przylecą setki tysięcy gęsi i kaczek. PAP/Lech Muszyński
    Wydarzenia

    Obchody Światowego Dnia Mokradeł w Parku Narodowym "Ujście Warty"

    Warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, wystawa oraz część artystyczna odbędą się w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł w Parku Narodowym "Ujście Warty". Wydarzenie ma zwrócić uwagę na znaczenie obszarów wodno-błotnych dla środowiska.

  • Fot. PAP/Lech Muszyński 06.03.2021
    Życie

    Lubuskie/ W Parku Narodowym „Ujście Warty” ptaki rozpoczynają już lęgi

    Wczesna wiosna to czas, gdy rozlewiska Parku Narodowego „Ujście Warty” odwiedza dużo ptaków, takich jak kaczki, łabędzie, gęsi, mewy, kormorany i perkozy. Choć ten marzec nie rozpieszcza wysokimi temperaturami, to ptaki nie tracą ani chwili - szykują się lub rozpoczęły lęgi.

  • Fot. PAP/ Lech Muszyński 26.03.2020
    Życie

    Gęś tundrowa, a nie zbożowa symbolem PN „Ujście Warty”

    Park Narodowy „Ujście Warty” zweryfikował swoje logo, a dokładnie gatunek gęsi, który na nim widnieje. Dotychczas uznawano, że jego symbolem była gęś zbożowa, jednak badania ornitologów wykazały, że powinna nim być gęś tundrowa, bo to ona najliczniej zlatuje tam podczas jesiennych i wiosennych migracji.

  • Fot. Fotolia
    Popularyzacja

    Lubuskie/ Powstał gmach muzeum przyrodniczego w Słońsku

    Po roku od rozpoczęcia prac zakończyła się część budowlana inwestycji związanej z budową w Słońsku (Lubuskie) Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Trwają odbiory I etapu przedsięwzięcia, czyli budowy gmachu ośrodka, w którym znajdzie się m.in. muzeum przyrodnicze.

  • Fot. PAP/ Lech Muszyński 24.01.2019
    Ziemia

    Lubuskie/ Powstanie geoportal Parku Narodowego „Ujście Warty”

    Do 2023 r. powstanie geoportal Parku Narodowego „Ujście Warty”, na którym znajdą się dokładana mapa obszaru chronionego wraz z jego otuliną oraz wiele innych danych dotyczących oceny zasobów przyrodniczych tych terenów. Trwa zbieranie danych teledetekcyjnych.

  • Fot. PAP/ Lech Muszyński 03.03.2007
    Życie

    Lubuskie/ W "Ujściu Warty" rozpoczęła się jesienna koncentracja żurawi

    W Parku Narodowym "Ujście Warty" w Lubuskiem rozpoczęła się jesienna koncentracja żurawi. Podczas ostatniego liczenia tych ptaków, przyrodnicy stwierdzili obecność ponad 11,2 tys. osobników tego gatunku – poinformował PAP Michał Wołowik z PN "Ujście Warty".

  • W Lubuskiem rozpoczęła się jesienna migracja ptaków

    W Parku Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem rozpoczął się jesienny monitoring migrujących ptaków. Podczas ostatniego liczenia stwierdzono tam obecność prawie 9,5 tys. gęsi oraz prawie 6 tys. żurawi – poinformowała PAP Agnieszka Mielczarek z PN Ujście Warty.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera