Warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, wystawa oraz część artystyczna odbędą się w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł w Parku Narodowym "Ujście Warty". Wydarzenie ma zwrócić uwagę na znaczenie obszarów wodno-błotnych dla środowiska.
W niedzielę (4 lutego) w Parku Narodowym "Ujście Warty" odbędą się prezentacje i występy artystyczne z okazji Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego. "Co roku przypominamy wszystkim mieszkańcom naszej planety, o tym, że musimy chronić tereny wodno-błotne, bo są one niezwykle istotne dla naszego życia" – powiedział w rozmowie z PAP p.o. zastępcy dyrektora Parku Narodowego "Ujście Warty" Maciej Mazurczak.
"Wydawało by się, że tegoroczne intensywne opady deszczu i śniegu, a później roztopy spowodują, że problem degradacji mokradeł powinien zostać rozwiązany. Niestety, jednorazowe opady nie rozwiążą tego problemu. Nie spowodują też usunięcia skutków ich niedostatku, czyli np. globalnych zmian klimatu" – podkreślił Mazurczak.
Przyrodnicy podkreślają ich szczególną rolę w środowisku. Mokradła m.in. chronią różnorodność biologiczną, pełnią rolę zbiorników słodkiej wody oraz stanowią barierę przeciwpowodziową.
"Gdyby zostawiano więcej mokradeł wzdłuż biegu rzek, to ta woda powodziowa miałaby się gdzie gromadzić. W ostatnich latach, jak zniszczono tak dużo mokradeł na świecie, obserwuje się wzrost liczby katastrof, od huraganów przez powodzie. Mokradła łagodzą zmiany klimatyczne” – powiedziała w rozmowie z PAP główna specjalistka ds. edukacji i udostępniania Parku Narodowego „Ujście Warty" Dorota Wypychowska.
Obchody odbędą się w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku (ul. 3-go lutego 90), gdzie będzie można zobaczyć również stałą wystawę, poświęconych m.in. wędrówce ptaków, ich historii i zachowaniu gatunków.
Chętni będą mogli skorzystać z wirtualnego lotu balonem nad Parkiem Narodowym "Ujście Warty", wirtualnego rejsu łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach Parku oraz pospacerować po makiecie torfowiska.
Nadwarciańskie mokradła są ostoją wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. Dotychczas na terenie Parku stwierdzono około 280 gatunków ptaków, w tym ponad 170 lęgowych
Światowy Dzień Mokradeł ustanowiono na pamiątkę wydarzenia z 2 lutego 1971 r. Tego dnia w irańskim mieście Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych, zwana Konwencją Ramsar. Polska ratyfikowała ją w 1978 r.
Tegoroczny Dzień Mokradeł obchodzony jest pod hasłem "Mokradła i dobrostan człowieka".(PAP)
misz/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.