Orlen i Politechnika Śląska podpisały w piątek ramową umowę Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS". Ma ono zapewnić intensyfikację rozwoju innowacyjnych katalizatorów, które mogłyby mieć zastosowane w Orlenie, w tym jego zakładzie w Płocku - podał koncern.
Być może wkrótce ludzie będą żyli nawet dłużej niż 115 lat, ale zbliżamy się do granic możliwości ludzkiego organizmu – powiedział w rozmowie z PAP prof. Aaron Ciechanover, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2004 r.
Opracował nową metodę syntezy perowskitów, która otwiera drogę do szerszego ich wykorzystania praktycznego oraz potencjalnego zastąpienia powszechnie dzisiaj stosowanych krzemowych urządzeń fotowoltaicznych. Prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego PW i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę FNP 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
Dzięki badaniom polskich chemików w przyszłości będzie można ze zużytych baterii litowo-jonowych produkować nadtlenek wodoru, który znajduje zastosowanie w wodzie utlenionej, wybielaczach, a nawet w paliwie do rakiet.
Sto lat badań doświadczalnych nad strukturami białek umożliwiło nakarmienie sztucznej inteligencji wartościowymi danymi. Ale naukowcy muszą stale weryfikować wyniki wygenerowane przez sztuczna inteligencję – powiedziała dr Maria Górna, biolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując wyniki Nagrody Nobla z chemii.
Tegoroczni nobliści z chemii opracowali programy komputerowe do przetwarzania danych o strukturach białek. Nagroda ta łączy się więc - tak jak wtorkowy Nobel z fizyki - z tematem sztucznej inteligencji. Tym razem prace noblistów pomagają w odtwarzaniu struktury dużych cząsteczek biochemicznych - podsumował prof. Janusz Bujnicki.
Prace noblistów z chemii to rewolucja, dzięki której badacze są w stanie szybciej poznać strukturę białka, a przez to przyspieszyć prace nad nowymi lekami. To też oszczędność aparatury, pracy ludzkiej, zwierząt doświadczalnych i środowiska - ocenił w rozmowie z PAP prof. Adam Liwo z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tegoroczny Nobel z chemii to nagroda za kolejny przełom, za wyjście poza granice ludzkiej wyobraźni - skomentowała dla PAP fizyczka i chemiczka z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Joanna Sułkowska.
Twórcy nowych narzędzi do badania białek zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii. David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper dali nauce metody obliczeniowe do projektowania i przewidywania trójwymiarowej struktury białek.
Wiązanie kowalencyjne, do którego wystarczy pojedynczy elektron jest pierwszym nowym rodzajem wiązania chemicznego odkrytym od ponad 10 lat – informuje „Nature”.