Fot. Fotolia

UNESCO rekomenduje rozwiązania na rzecz otwartej nauki

Promowanie wspólnego rozumienia otwartej nauki, wprowadzanie sprzyjających jej rozwiązań prawnych czy inwestowanie w otwartą infrastrukturę i serwisy zapewniające bezpłatny dostęp do wyników badań - to kierunki działań na rzecz rozwoju otwartej nauki, jakie państwom członkowskim zaproponowało UNESCO.

  • Fotolia

    We wtorek - inauguracja Biblioteki Nauki

    Premiera nowej odsłony serwisu Biblioteka Nauki – największej polskiej platformy otwartych treści naukowych – odbędzie się 15 czerwca wraz z konferencją online organizowaną przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki.

  • Fot. Fotolia

    Komisja Europejska planuje stworzenie chmury dla otwartej nauki

    Utworzenie nowej europejskiej chmury dla otwartej nauki planuje Komisja Europejska - zapowiedziano we wtorkowym komunikacie KE. Dzięki temu systemowi możliwy będzie m.in. dostęp badaczy z UE do danych uzyskanych w eksperymentach naukowych oraz powtórne wykorzystanie zebranych wyników - np. przez inne zespoły.

  • Fot. Fotolia

    Trwają przygotowania do Tygodnia Otwartej Nauki

    Od 19 do 25 października obchodzony będzie Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW). Osoby i instytucje, które chciałyby zorganizować wydarzenia z tej okazji, mogą się zgłaszać do koordynatora obchodów - Koalicji Otwartej Edukacji (KOED).

  • Fot. Fotolia

    Nauka bez opłat nie tylko w bibliotekach, ale i w sieci

    Otwarte repozytoria, cyfrowe biblioteki, bezpłatne czasopisma naukowe - naukowcy mają sporo możliwości, by za darmo legalnie korzystać w sieci z najnowszych publikacji naukowych. Badaczom i wydawnictwom, które chcą otworzyć dostęp do swoich treści pomaga Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW.

  • Fot. Fotolia

    Nauka bez opłat nie tylko w bibliotekach, ale i w sieci

    Otwarte repozytoria, cyfrowe biblioteki, bezpłatne czasopisma naukowe - naukowcy mają sporo możliwości, by za darmo legalnie korzystać w sieci z najnowszych publikacji naukowych. Badaczom i wydawnictwom, które chcą otworzyć dostęp do swoich treści pomaga Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW.

  • Raport: coraz więcej publikacji naukowych dostępnych za darmo w sieci

    Coraz więcej polskich publikacji naukowych, przede wszystkim naukowych czasopism, jest dostępnych bezpłatnie przez internet. Wciąż jednak brakuje instytucjonalnych strategii w zakresie otwartego dostępu - wynika z raportu przygotowanego w ramach Platformy Otwartej Nauki.

  • Ruszył Uniwersytet Wirtualny ALK i WWSI

    "Zaułek morderców...", "Człowiek: anioł i bestia...", "Jak inwestować i skąd pożyczać pieniądze" - to niektóre z internetowych kursów akademickich, które udostępnia Uniwersytet Wirtualny. Platformę tworzą Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki i Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera