Niezależnie od planowanego dystansu, ludzie naturalnie wybierają prędkość biegu, która najlepiej pozwala oszczędzać energię. To wynik analizy ruchu biegaczy monitorowanych w laboratorium oraz danych z prawie 40 tys. biegów.
Po ekstremalnym wysiłku - np. godzinnym biegu do wyczerpania - we krwi dramatycznie wzrasta poziom wolnego pozakomórkowego DNA. Jest to marker kojarzony dotychczas m.in. z nowotworami, zapaleniami czy z nekrozą komórek. Nowe światło na to zagadnienie rzucają badania naukowców z Łodzi.
Biegacze - amatorzy rzadziej zapadają na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego i kolanowego. Wyczynowcy powinni jednak uważać, podobnie jak zwolennicy siedzenia - wynika z badania międzynarodowego zespołu naukowców.
Dzięki elektrycznym impulsom można wyraźnie poprawić styl biegania - informuje pismo “Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies”.
Trend biegania boso może prowadzić u niektórych osób do kontuzji - wynika z przeprowadzonego na Tajwanie badanie.
Aktywność fizyczna w postaci energicznego spaceru przynosi porównywalne korzyści zdrowotne do biegania - wynika z artykułu opublikowanego na łamach czasopisma "Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology".