©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

Alternanthera bettzickiana "Kameleon" - pod taką nazwą została zarejestrowana nowa odmiana rośliny ozdobnej z kolekcji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy przypadek własnej odmiany w historii ogrodu.

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW
    Życie

    Ogród Botaniczny UW zarejestrował własną odmianę rośliny ozdobnej

    Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’ – to nazwa oficjalnie zarejestrowanej nowej odmiany rośliny ozdobnej wyselekcjonowanej przez Dorotę Szubierajską, kuratorkę działu roślin ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym UW.

  • 10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. PAP/Leszek Szymański
    Życie

    Rośliny o zapachu coli lub cebuli w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie

    W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego trwa akcja Aromatyczny Botaniczny, w ramach której można podziwiać rośliny o nietypowych zapachach. Zaskoczyć nas może na przykład bazylia o zapachu coli lub cebuli – powiedziała kuratorka działu roślin ozdobnych Ogrodu Botanicznego UW Dorota Szubierajska.

  • Fot. Izabela Kuzyszyn, Ogród Botaniczny UW
    Życie

    Geofity, oczary i ciemierniki - wiosna w ogrodzie botanicznym

    Po stopnieniu śniegu pojawiają się rośliny ziemnopączkowe - geofity. Krzew wawrzynek wilczełyko, rosnący naturalnie w lasach liściastych, wabi zapachem, a ciemierniki podgrzewają nektar, aby przyciągnąć zapylacze. Zwiastuny nadchodzącej wiosny można oglądać m.in. w Ogrodzie Botanicznym UW.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warszawa/ Kolejna niezwykła roślina zakwitła w Ogrodzie Botanicznym

    W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitł Strongylodon macrobotrys. Roślina ta jest uznawana za jedno z najpiękniejszych pnączy tropików. Z informacji, które przekazał stołeczny ogród wynika, że nie kwitnie ona w innych polskich ogrodach botanicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Warszawa/ Ogród botaniczny zaprasza warszawiaków również zimą

    Od soboty 20 listopada w stołecznym ogrodzie botanicznym UW będzie można podziwiać świetlne konstrukcje nawiązujące do najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych, ale także do baśni i legend. "Magiczny botaniczny" będzie można zwiedzać do niedzieli 27 lutego 2022.

  • Źródło: UW
    Życie

    W sierpniowe weekendy w Ogrodzie Botanicznym UW spacery i zajęcia tematyczne z przewodnikami

    Niedzielne spacery z przewodnikiem w ramach akcji „Odkryj Ogród”, spacery tematyczne po szklarniach z roślinami z rejonów Afryki i Ameryki Południowej, poszukiwania zapylaczy po zmroku – to niektóre propozycje przygotowane przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego dla zwiedzających na lato.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
    Życie

    Warszawa/ Niezwykły kwiat zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

    To będzie niesamowite wydarzenie. "Uprzejmie informujemy, że pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!" – poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Dywan warzywny w Ogrodzie Botanicznym UW, fot. OB UW

    Dywan do zjedzenia w Ogrodzie Botanicznym UW

    Goście będą mogli zjeść kolorowy kwietnik, pielęgnowany w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna – to niektóre z 26 gatunków różnych ziół i warzyw składających się na ozdobny dywan.

  • Biolog: powszechnie dostępne rośliny domowe pochłaniają zanieczyszczenia

    Dostępne w sklepach ogrodniczych gatunki roślin doniczkowych pochłaniają i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia - mówi PAP ekolog roślin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Zych. Jak dodaje, obecność roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie zwłaszcza zimą, gdy w mieszkaniu jest bardzo sucho z powodu sztucznego ogrzewania.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

  • Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera