Stworzyliśmy niezwykle drogi, skomplikowany biurokratyczny system, w którym wiele osób traci pasję do nauki. To jest fatalne. To, że ludzie tracą zapał i pasję do nauki to jest najgorsze oskarżenie tego systemu, który teraz mamy – powiedział podczas kongresu Nauka dla Społeczeństwa wiceminister nauki Maciej Gdula.
Promowanie efektów pracy naukowców jest dziś sprawą kluczową - powiedział w niedzielę minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, gość Kongresu "Nauka dla Społeczeństwa". W trakcie kongresu nagrody "Perspektywy Nauki" odebrało czworo naukowców oraz minister nauki.
Podjęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych, która ma umożliwić resortom wiodącym przeznaczanie dotacji na zwiększenie zarobków pracowników instytutów - podał w środę wiceminister nauki Andrzej Szeptycki w Puławach (Lubelskie).
O pilne zorganizowanie spotkania ws. problemów dotyczących szkolnictwa wyższego i nauki zaapelowali w środę do koalicji rządzącej przedstawiciele środowiska naukowego i akademickiego. "Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki" - podkreślili.
Do grona polskich laureatów HR Excellence in Research dołączył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Wyróżnienie potwierdza najwyższe standardy w zakresie warunków pracy naukowej i badawczo-rozwojowej, przejrzystych procesów rekrutacji i przeciwdziałania dyskryminacji.
W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół, który oceni potrzebę i warunki reorganizacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz nadania mu statusu państwowego instytutu badawczego. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w piątek.
Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ustawa zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.
Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisjach poselski projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Projekt zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.
Utworzenie NIT usprawni komercjalizację badań; ułatwi też pozyskiwanie wiedzy przez polskich przedsiębiorców; obecnie mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest rozdrobniona, rozproszona, a kwestie organizacyjne z natury rzeczy przekraczają możliwości pojedynczego instytutu - uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Pracujemy wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim nad całościową koncepcją reformy instytutów badawczych. Chodzi o powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego, który byłby naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego - mówi wicepremier Jarosław Gowin.