Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

Stworzyliśmy niezwykle drogi, skomplikowany biurokratyczny system, w którym wiele osób traci pasję do nauki. To jest fatalne. To, że ludzie tracą zapał i pasję do nauki to jest najgorsze oskarżenie tego systemu, który teraz mamy – powiedział podczas kongresu Nauka dla Społeczeństwa wiceminister nauki Maciej Gdula.

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (mr) PAP/Adam Warżawa
    Popularyzacja

    Minister nauki: promowanie efektów pracy naukowej jest sprawą kluczową

    Promowanie efektów pracy naukowców jest dziś sprawą kluczową - powiedział w niedzielę minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, gość Kongresu "Nauka dla Społeczeństwa". W trakcie kongresu nagrody "Perspektywy Nauki" odebrało czworo naukowców oraz minister nauki.

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    MNiSW: podjęliśmy działania na rzecz zmian ustawy o instytutach badawczych

    Podjęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych, która ma umożliwić resortom wiodącym przeznaczanie dotacji na zwiększenie zarobków pracowników instytutów - podał w środę wiceminister nauki Andrzej Szeptycki w Puławach (Lubelskie).

  • Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas powitania w siedzibie ministerstwa. PAP/Piotr Nowak

    Przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa wyższego apelują do rządzących o pilne spotkania i rozmowy

    O pilne zorganizowanie spotkania ws. problemów dotyczących szkolnictwa wyższego i nauki zaapelowali w środę do koalicji rządzącej przedstawiciele środowiska naukowego i akademickiego. "Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki" - podkreślili.

  • Źródło: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

    Dwie polskie jednostki wyróżnione za dbałość o pracowników naukowych

    Do grona polskich laureatów HR Excellence in Research dołączył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Wyróżnienie potwierdza najwyższe standardy w zakresie warunków pracy naukowej i badawczo-rozwojowej, przejrzystych procesów rekrutacji i przeciwdziałania dyskryminacji.

  • Warszawa, 27.06.2017. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 27 bm. (mr/jkm) PAP/Marcin Obara

    Zespół MZ przeanalizuje potrzebę reorganizacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

    W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół, który oceni potrzebę i warunki reorganizacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz nadania mu statusu państwowego instytutu badawczego. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w piątek.

  • Fotolia
    Prawo

    Sejm uchwalił ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz

    Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ustawa zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

  • Fotolia
    Prawo

    Sejm/ Projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz skierowany do komisji

    Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisjach poselski projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Projekt zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

  • Dardziński: Narodowy Instytut Technologiczny ułatwi życie naukowcom i przedsiębiorcom

    Utworzenie NIT usprawni komercjalizację badań; ułatwi też pozyskiwanie wiedzy przez polskich przedsiębiorców; obecnie mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest rozdrobniona, rozproszona, a kwestie organizacyjne z natury rzeczy przekraczają możliwości pojedynczego instytutu - uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

  • Gowin: pracujemy nad koncepcją reformy instytutów badawczych

    Pracujemy wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim nad całościową koncepcją reformy instytutów badawczych. Chodzi o powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego, który byłby naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera