Fot. Maciej Skindzier/UwB

Psychologia - nowy kierunek studiów na Uniwersytecie w Białymstoku

Psychologia to nowy kierunek studiów, który od października ruszy na Uniwersytecie w Białymstoku - poinformowały w środę władze uczelni. Na pierwszym roku stacjonarne studia pięcioletnie, magisterskie będzie mogło rozpocząć 50 osób.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Ekspertka: dotyk uspokaja i daje poczucie bliskości

    Dobry dotyk uspokaja i tworzy poczucie bliskości – powiedziała PAP psycholożka społeczna dr hab. Katarzyna Popiołek z Uniwersytetu SWPS. Dlatego radzi, aby codziennie obdarzać się tą radością, a nie tylko w obchodzonym we wtorek Międzynarodowym Dniu Przytulania.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Psycholog o ojcostwie: to wyzwanie, ale i źródło satysfakcji

    Ojcostwo to niemałe wyzwanie, ale i źródło satysfakcji - obserwowanie pierwszych kroków i uśmiechów, wspólna zabawa, bliskość i relacja - powiedział PAP psycholog dr Kamil Janowicz z Uniwersytetu SWPS. Dodał, że zaangażowany tata jest dla dziecka tak samo wartościowym rodzicem jak mama.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: negatywny stan psychiczny ojca odbija się na rozwoju jego dziecka

    Dla rozwoju dziecka ważny jest nie tylko stan psychiczny jego matki. Z najnowszych analiz wynika, że istoty wpływ mają również negatywne emocje i dyskomfort psychiczny jego ojca.

  •  Floryda, 14.06.2025. Na zdjęciu z 13 bm. rakieta Falcon 9 na stanowisku SLC 39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. PAP/Leszek Szymański
    Człowiek

    Psycholożka: przedłużone oczekiwanie może nawet wzmocnić motywację astronautów

    Przedłużone oczekiwanie na wykonanie zadania na ogół osłabia zaangażowanie. Jednak jeśli zadanie jest ważne, jak w przypadku astronautów, a motywacja silna i zgodna z wartościami, to przeszkody - o ile nie nadmierne - mogą ją wzmocnić i pomóc w utrzymaniu skupienia - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z UJ.

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Uniwersytet Śląski szkoli z ekopsychologii

    Już 6 czerwca w katowickich Murckach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Edukacji Klimatyczno-Środowiskowej dla Nauczycieli (AEKŚN). Uniwersytet Śląski organizuje warsztaty terenowe, podczas których uczestnicy poznają m.in. praktykę leśnych kąpieli i sposoby rozpoznawania śladów zwierząt.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Psycholog: reagowania na niebezpieczne sytuacje trzeba uczyć już w szkole

    Już w szkołach powinniśmy uczyć się, jak reagować na sytuacje groźne – powiedziała PAP psycholog prof. Małgorzata Kossowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zdaniem dzięki nabytym kompetencjom łatwiej nam będzie podjąć adekwatne do zagrożenia działania.

  • 14.05.2025. Psychiatra Anna Lembke podczas kongresu Impact'25, 14 bm. w Poznań Congress Center. Kongres jest miejscem dyskusji dotyczących biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Człowiek

    Impact/ Anna Lembke: media cyfrowe działają podobnie jak narkotyki i alkohol

    Media cyfrowe wywołują bardzo mocne reakcje w naszym mózgu. Pobudzają te same mechanizmy nagrody co narkotyki i alkohol. Dlatego osoby szczególnie podatne, korzystające z tych mediów, są narażone na rozwój uzależnienia - powiedziała PAP amerykańska psychiatra i autorka bestsellerów Anna Lembke.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy o karach cielesnych dla dzieci: tylko szkodzą

    Obszerne badanie dotyczące ubogich i średniozamożnych krajów pokazało, że bicie dzieci i inne kary cielesne mają szeroki, a przy tym wyłącznie negatywny wpływ. Gorszy rozwój, słabsze zdrowie fizyczne i psychiczne, skłonności do uzależnień – to tylko kilka przykładów skutków takich praktyk.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Mimo wysiłków psychologów ludzie czują się w pracy coraz gorzej

    Chociaż rosną wydatki na działania mające poprawić samopoczucie pracowników, czują się oni coraz gorzej – ogłoszono na 33. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Madrycie.

Najpopularniejsze

  • 20.12.2024. Prezes zarządu Creotech Instruments S.A. Grzegorz Brona podczas uroczystości podpisania umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego, 20 bm. w siedzibie resortu w Warszawie, 20 bm. (mr) PAP/Albert Zawada

    Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Trwa badanie ankietowe; zaproszeni recenzenci osiągnięć naukowych

  • POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

  • Botanik: strach przed przyrodą sprawia, że ją niszczymy

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja może obniżać własną

  • Naukowcy zidentyfikowali białko, które postarza

  • Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • Dziecięca otyłość może zaczynać się przed narodzinami

  • ONZ: świat będzie musiał nauczyć się żyć z falami upałów

25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w poniedziałek, że w trakcie swojego pobytu na orbicie polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się na żywo z polskimi dziećmi i młodzieżą. Będą to punkty kulminacyjne wydarzeń w czterech miastach: Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera