31.10.2013. PAP/Marcin Bednarski

Płock/ Wznowiono badania na wczesnośredniowiecznym cmentarzu - poszukiwania grobów i kościoła

Na odkrytym w Płocku (Mazowieckie) w 2016 r. wczesnośredniowiecznym cmentarzu wznowiono w poniedziałek kolejny etap prac archeologicznych. Wcześniej odkryto tam ok. 300 pochówków i liczne artefakty. Badacze mają nadzieję na znalezienie innych grobów i pozostałości po kościele św. Idziego.

  • Źródło: Adobe Stock

    Senat poparł utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku

    Senat poparł ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Jednocześnie opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy. Uczelnia ma zostać utworzona z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku i rozpocząć działalność 1 października br.

  • 04.06.2020. Prace archeologiczne w Płocku na odkrytym przypadkowo w 2016 r.  średniowiecznym cmentarzu.  PAP/Szymon Łabiński

    Płock/ W Muzeum Mazowieckim wystawa artefaktów z średniowiecznego cmentarza

    Średniowieczne artefakty wydobyte podczas wykopalisk w Płocku (Mazowieckie) na odkrytym przypadkowo w 2016 r. średniowiecznym cmentarzu prezentuje wystawa w Muzeum Mazowieckim. To właśnie ta placówka zorganizowała tam prace archeologiczne, prowadzone w latach 2019-20.

  • PAP/ Marcin Bednarski 31.10.2013

    Płock/ Na średniowiecznym cmentarzu odkryto drugą warstwę grobów

    Podczas prac archeologicznych na odkrytym w 2016 roku na miejskim parkingu w Płocku średniowiecznym cmentarzu odnaleziono drugą, warstwę grobów, starszą od odkrytych wcześniej i datowanych wstępnie na przełom XII i XIII wieku. W obu warstwach zidentyfikowano dotychczas ponad 40 grobów.

  • Fot. Fotolia

    Płock/ Archeolodzy zbadają wczesnośredniowieczne cmentarzysko

    Archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku planują wykopaliska na terenie parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej. W 2016 r. przypadkowo odkryto tam pochówki z nieznanego wcześniej cmentarzyska z wczesnego średniowiecza.

  • Mazowieckie/PWSZ w Płocku dzięki unijnemu wsparciu wprowadzi e-usługi

    Dzięki unijnemu wsparciu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie) zmodernizuje system serwerowy i wdroży etapami do końca 2019 r. e-usługi, z których korzystać będą m.in. studenci i wykładowcy, a także pracownicy administracji uczelni.

  • PWSZ w Płocku planuje nowe kierunki studiów

    Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie) planuje sześć nowych kierunków studiów: nowe media, analiza danych i data mining, finanse z elementami matematyki oraz położnictwo na poziomie licencjackim, a na magisterskim - pielęgniarstwo i filologia.

  • Nowy kierunek studiów w PWSZ w Płocku - bezpieczeństwo wewnętrzne

    Bezpieczeństwo wewnętrzne to nowy kierunek studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym, który otworzy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie). Uprawnienia takie przyznało uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • Fot. Fotolia

    Rektor płockiej PWSZ: protest studentów inspirowany, a zarzuty nieprawdziwe

    Zdaniem rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie) prof. Jacka Grzywacza trwający tam protest części studentów jest inspirowany przez kilku byłych i obecnych pracowników uczelni, niezadowolonych z rezultatu wyborów do jej władz.

  • Fot. Fotolia

    Protest studentów płockiej PWSZ przeciwko działaniom władz uczelni (aktl.)

    Część studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła protest, domagając się zmian w procedurze wyborów władz uczelni, wstrzymania zwolnień jej pracowników i wprowadzenia zarządu komisarycznego w związku z nieprawidłowościami finansowymi.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Zapis danych na DNA może być 350 razy szybszy

  • UE/ Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 8 proc., głównie dzięki energii odnawialnej

  • ONZ: rekordowa koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze w 2023 r.

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera