W Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach (Podlaskie) otwarto w poniedziałek Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To siódma tego rodzaju placówka w Polsce, w sumie powstaną 32. Mają one zachęcać dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic techniki.
W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku otwarto w piątek Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To szósta tego rodzaju placówka w Polsce, w sumie powstaną 32. Mają one zachęcać dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic techniki.
Minicentrum nauki "SOWA – Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności" otwarto w środę w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „GEOsfera” w Jaworznie. To przestrzeń swobodnego eksperymentowania, inspirowana nauką.
Małe Centrum Nauki Kopernik powstanie we wnętrzach Pałacu Radolińskich w Jarocinie – poinformował w czwartek PAP burmistrz Adam Pawlicki.
W Piotrkowie Trybunalskim swoją działalność zainaugurowała w poniedziałek pierwsza w kraju Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, czyli miejsce do swobodnego eksperymentowania. "W ten sposób unowocześniamy edukację w Polsce" - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Od początku działalności, czyli od marca, SOWA - Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – udzieliła studentom i doktorantom UJ prawie tysiąc porad psychologicznych, „życiowych” - poinformowała uczelnia.
Borykający się z problemami życiowymi studenci najstarszej polskiej uczelni znajdą wsparcie w SOW-ie, czyli Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji UJ, który w poniedziałek rozpoczyna działalność w Collegium Śniadeckiego w Krakowie.
Naśladując budowę skrzydła sowy, inżynierowie mogą stworzyć cichsze, a jednocześnie bardziej wydajne turbiny wiatrowe.
Sowy nie muszą mieć oczu dookoła głowy, bo potrafią gwałtownie obracać łebki daleko do tyłu. Jest to możliwe bez szkody dla organizmu dzięki specjalnej strukturze kości i naczyń krwionośnych ptaków - opisują amerykańscy naukowcy w magazynie "Science".