Fot. Adobe Stock

Naukowcy: świat zasili energia słoneczna

Naukowcy z University of Exeter na łamach pisma „Nature Communications” przekonują, że rozwój energetyki słonecznej osiągnął już punkt krytyczny i najprawdopodobniej to źródło energii stanie się w przyszłości dominujące.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Słońce weszło w okres maksimum aktywności

    Zdaniem ekspertów Słońce osiągnęło czas największej aktywności zmieniającej się w 11-letnim cyklu. Oznacza to zmiany w kosmicznej pogodzie, a także okazję do dokładniejszego badania naszej gwiazdy - poinformowała NASA.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy: promienie słoneczne to ryzyko nowotworów skóry; trzeba ją chronić kremami z filtrem UV

    Wakacje to czas, kiedy wielu Polaków korzysta ze słońca, często wybierając zagraniczne destynacje, gdzie nasłonecznienie jest większe niż w kraju. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przypomnieli, by chronić skórę, stosując odpowiednie kremy z filtrem UV.

  • 25.06.2024EPA/NEIL HALL
    Zdrowie

    GIS: nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy

    Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy. Zaapelował o regularne stosowanie kremów z filtrem i unikania przebywania na bezpośrednim słońcu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ESA: Słońce nadal jest bardzo aktywne

    Region na Słońcu odpowiedzialny za niedawną zorzę nadal jest aktywny, tylko nie jest już skierowany w stronę Ziemi. Sonda Solar Orbiter zarejestrowała w nim kolejne potężne wybuchy - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

  • 13.05.2024. Prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak (C), dr hab. Maciej Bzowski (P), z-ca Ddyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN Tomasz Zawistowski (2P), rzecznik prasowy CBK PAN Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (2L) i zwycięzca aukcji WOŚP, który wylicytował miejsce na instrumencie GLOWS Paweł Orepuk (L) podczas spotkania w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, 13 bm. Instrument GLOWS przygotowany został na misję heliosferyczną NASA IMAP. PAP/Paweł Supernak
    Kosmos

    Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka na sondzie NASA, która poleci w stronę Słońca

    Serduszko WOŚP i nazwisko Polaka, który wygrał charytatywną aukcję internetową, zostaną wygrawerowane na instrumencie zbudowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). W przyszłym roku przyrząd poleci w stronę Słońca na sondzie NASA. "Polska nauka jest the best" - mówił w CBK Jurek Owsiak.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Sonda Solar Orbiter zbliżyła się w czwartek do Słońca

    W czwartek 4 kwietnia sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej - Solar Orbiter znalazła się w odległości 45 milionów kilometrów od Słońca. Wspólnie z innym urządzeniem - Parker Solar Probe NASA będzie zbierać ważne dane naukowe – m.in. o stanie heliosfery.

  • Adobe Stock
    Świat

    Kosmos/ Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca

    Indyjska misja obserwacji Słońca dotarła w sobotę na orbitę po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W środę Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

    W środę Ziemia znajdzie się w punkcie swojej orbity położonym najbliżej Słońca. Przez punkt peryhelium nasza planeta przejdzie 3 stycznia w nocy o godzinie 1.39 polskiego czasu.

  • Wnętrze detektora Borexino - tysiące czujników wypatrujących w podziemnym eksperymencie sygnałów ze Słońca. Fot. Volker Steger /LNGS-INFN

    Słońce coraz bardziej "jasne jak słońce" - dzięki ćwierćwieczu eksperymentu Borexino

    Zrodzone w środku Słońca cząstki - trudne do okiełznania neutrina - “łapali” naukowcy w podziemnym laboratorium we Włoszech. Kończą się prace nad trwającym ponad dwie dekady eksperymentem Borexino.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Warszawa/ Palma z ronda de Gaulle’a ma nowe liście - powstawały kilka tygodni

  • Dziennikarka PAP Joanna Morga nagrodzona w konkursie Dziennikarz Medyczny 2024

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Skąd się wzięła miłość? Psycholodzy: ona wspomaga zaangażowanie, jak umowa najmu

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

  • Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • Australia/ Rośnie liczba „rozwodów” wśród pingwinów

  • Naukowcy: czerwone mięso jest składnikiem zbilansowanej diety

  • Eksperci: wyjście USA z WHO może zaszkodzić globalnej odpowiedzi na następną pandemię

Fot. Adobe Stock

Eksperci: muzykoterapia „muzykoterapii” nierówna; uwaga na pseudonaukę

Za muzykoterapią kryje się wykształcony muzykoterapeuta i zweryfikowane naukowo procedury, które są bezpieczne. To pojęcie bywa jednak nadużywane. Dlatego eksperci przestrzegają przed pseudoterapiami, które mogą mieć negatywne zdrowotne skutki dla ich uczestników.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera