Fot. Adobe Stock

Entomolog: pluskwy są z nami od paleolitu; można je "złapać" i w pociągu i w operze

Pluskwy są z nami od paleolitu; to demokratyczne pasożyty, można je "złapać" w mieszkaniach na wynajem, w podłych gościńcach, pięciogwiazdkowych hotelach, w kinie, operze, w komunikacji miejskiej i pociągach dalekobieżnych - powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz z Katedry Ochrony Roślin SGGW w Warszawie.

  • Fot. Maryna Płaczek
    Życie

    Entomolog: w ochronie motyli fundamentalna jest ochrona ich siedlisk

    Duża część europejskich motyli zagrożona jest wyginięciem, zwłaszcza tych związanych z wilgotnymi siedliskami. Brakuje roślin, na których żerują gąsienice motyli. "Nie ma roślin żywicielskich, nie ma motyli" - mówi w rozmowie z PAP biolog dr Jacek Wendzonka.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Przyrodnicy o zapowiadanej „pladze” cykad: wszystko przez liczby pierwsze

    Miliardy cykad wyjdą w tym roku ze swoich podziemnych kryjówek, gdy zbiegną się sezony godowe dwóch gatunków: kopulującego co 13 lat i co 17 lat. Wspólna wielokrotność tych liczb występuje co 221 lat i oznacza inwazję owadów. Ewenement wyjaśniają zoologowie Stanisław Czachorowski i Piotr Tryjanowski.

Najpopularniejsze

  • (mb/mgut) PAP/Marcin Bielecki

    MNiSW: trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia profesora

  • Ekspert: jesteśmy świadkami kształtowania się nowej normy klimatycznej

  • Genetyczka: chów wsobny psów rasowych i sterylizacja mieszańców niepokojącym trendem

  • Badacze sprawdzili, dlaczego w Beskid Niski powróciły niedźwiedzie

  • Badacz: młodym trudno odróżnić w mediach prawdę od fałszu

  • Adobe Stock

    Psycholog: obgryzanie paznokci i prokrastynacja wynikają z instynktów przetrwania

  • Statyny pomagają wszystkim cukrzykom

  • Badanie: alternatywne terapie zaburzeń ze spektrum autyzmu nie działają

  • Leki na ADHD działają inaczej niż dotąd sądzono

  • Standardowa dawka alkoholu dziennie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej

Adobe Stock

Ekspert: jesteśmy świadkami kształtowania się nowej normy klimatycznej

2025 był trzecim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Można uznać, że jesteśmy świadkami kształtowania się nowej normy klimatycznej, w której globalna temperatura utrzymuje się już blisko 1,5 st. C powyżej wartości w epoce preindustrialnej - powiedział PAP klimatolog prof. Bogdan Chojnicki.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera