Politechnika Morska w Szczecinie

04.07.2024. Prorektor ds. nauki PM Artur Bejger (L)  i dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk (P) podczas uroczystości przekazania planów architektonicznych budynku przy Wałach Chrobrego, 4 bm. w Szczecinie. Podczas prac porządkowych Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki pracownicy dokonali odkrycia. Znaleźli plany architektoniczne budynku przy Wałach Chrobrego. Przedstawiają budynek, jaki miał stanąć przy niemieckiej Hakkenterrasse - z wysoką wieżą od północnej strony budynku. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin/ Archiwalny plan budynku obecnej Politechniki Morskiej znaleziony podczas przeprowadzki jednego z wydziałów

Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.

  • 01.09.2022 PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ 11 laboratoriów i wielkoskalowe modele statków w nowym centrum badawczym PM

    W poniedziałek w Szczecinie otwarto Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających Politechniki Morskiej - jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków naukowo-badawczych w Europie. Jego unikatowym wyposażeniem są m.in. wielkoskalowe modele kontenerowca i masowca.

  • 01.09.2022. Siedziba Politechniki Morskiej w Szczecinie.  PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej

    Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.

  • 01.09.2022. Siedziba Politechniki Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ 25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

    Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.

  • Szczecin, 01.09.2022. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk (P) oraz rektor Politechniki Morskiej prof. Wojciech Ślączka (L) podczas uroczystości odsłonięcia szyldu Politechniki Morskiej i powitania nowej uczelni w Szczecinie, 1 bm. 1 września 2022 r. Akademia Morska w Szczecinie została przekształcona w Politechnikę Morską.  PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Akademia Morska stała się Politechniką Morską

    Akademia Morska w Szczecinie stała się w czwartek oficjalnie Politechniką Morską. Władze uczelni wskazują, że zmiana nazwy m.in. podkreśla kształcenie zarówno kadry inżynierskiej, jak i oficerskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

    Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Ekspert: bez pokrywy śnieżnej i opadów, stan wód powierzchniowych będzie nadal opadał

  • Fot. Adobe Stock

    Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Długość ciała przodka żarłacza białego mogła dochodzić do 9 metrów

  • Zmiany klimatyczne zagrażają globalnej produkcji kakao

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera