Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej

01.09.2022. Siedziba Politechniki Morskiej w Szczecinie.  PAP/Marcin Bielecki
01.09.2022. Siedziba Politechniki Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił w czwartek, że uczelnia wraz z obiektami już znajdującymi się przy ul. Willowej, w tym z symulatorem elektrowni wiatrowej wpisuje się w proces rozbudowy i rozwoju energetyki wiatrowej. Dodał, że Politechnika Morska w Szczecinie "jest dokładnie w tym punkcie, w którym powinna być" przygotowując kadry m.in. dla branży offshore.

"W budynku tym powstaną laboratoria, oprócz tych, które już mamy, a które zostaną przeniesione z budynku przy Wałach Chrobrego. Będą one umożliwiały kształcenie studentów w tematyce szeroko pojętej energetyki odnawialnej pod kątem elektrotechniki i energoelektroniki, czyli tych nowoczesnych urządzeń pozwalających na pełne wykorzystanie całego potencjału w źródłach" - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dr inż. Maciej Kozak, prof. PM.

Dodał, że energia z turbiny wiatrowej znajdującej się w sąsiedztwie powstającego budynku będzie przekazywana do laboratoriów.

"Dodatkowo wykorzystamy panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu tego budynku, które będą służyły nie tylko celom utylitarnym, ale będą także prowadzone badania i dydaktyka dla studentów – będą poznawać charakterystyki tych źródeł i jak to ze sobą optymalnie łączyć" – powiedział prof. Kozak.

Zaznaczył, że zwiększy się również komfort zarówno studentów, jak i wykładowców – w obecnym roku akademickim na kierowany przez niego wydział przyjętych zostało dwa razy więcej studentów niż w poprzednich latach i pojawił się kłopot logistyczny.

"Tu będziemy mieć prawie dwa razy więcej powierzchni użytkowej" – wyjaśnił.

Dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dodał, że ma nadzieję, iż uda się przeprowadzić do nowego budynku w kolejnym roku akademickim.(PAP)

Nauka w Polsce

emb/ godl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera