Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.

Ustawa dotyczy utworzenia 1 września 2022 r. Politechniki Morskiej w Szczecinie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Jej projekt złożyła do Sejmu grupa posłów PiS, KO, Lewicy i PSL.

"Utworzenie Politechniki na bazie Akademii podkreśli techniczny profil działalności naukowej i dydaktycznej przejawiający się w prowadzeniu kształcenia przede wszystkim na studiach kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera oraz prowadzeniu działalności naukowej w przeważającej mierze dyscyplinach należących do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych" – uzasadniali autorzy ustawy.

Taka zmiana ma się także przyczynić do pozytywnego odbioru uczelni w regionie i zwiększyć jej rozpoznawalność w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Zgodnie z ustawą mienie Akademii stanie się mieniem Politechniki, nowo powołana Politechnika przejmie też wszelkie prawa i obowiązki Akademii w myśl mechanizmu sukcesji generalnej.

Utworzona Politechnika będzie musiała dostosować się do wymogów określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc uzyskać kategorię naukową co najmniej B plus w co najmniej dwóch dyscyplinach naukowych w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Zgodnie z ustawą pierwszym rektorem Politechniki będzie obecny rektor Akademii i będzie kontynuował swoją kadencję rozpoczętą 1 września.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

  • Fot. Adobe Stock

    Polska prezydencja w UE: dyplomy europejskie na horyzoncie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera