Wnioski z najnowszego raportu Komisji Europejskiej nt. wdrażania dyrektyw regulujących m.in. stan wód powierzchniowych są niepokojące – ocenił dla PAP hydrolog prof. Paweł Rowiński. Dodał zarazem, że dane z poprzedniego i aktualnego raportu są często nieporównywalne i trudno wyciągnąć wnioski co do charakteru zmian.
Odsetek wód powierzchniowych znajdujących się w dobrym stanie spadł w Polsce w ciągu sześciu lat z 31 proc. do 8,5 proc. - wynika z raportu, który Komisja Europejska opublikuje we wtorek. Komisarka ds. środowiska Jessika Roswall powiedziała PAP, że duży wpływ na poziom zanieczyszczeń mają kopalnie.
Obecność pozostałości leków w wodach powierzchniowych to już problem całej UE. Niektóre z nich są wykrywane nawet w wodzie pitnej. Naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności ich biologicznego rozkładu przez konkretne szczepy mikroorganizmów.
Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby "uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji". W apelu chodzi o działania przeciwko antropogenicznym zmianom klimatu.