Fot. Skonstruowany przez naukowców Robopteryx prezentuje “proto-skrzydła” konikowi polnemu. Fot: Jinseok Park, Piotr Jablonski et al.

Skąd się wzięły skrzydła? Pierwsze pióra mogły przydawać się dinozaurom do płoszenia ofiar

Dinozaury mogły używać piór na przednich kończynach i ogonie do płoszenia i ścigania swoich ofiar - sugeruje prof. Piotr Jabłoński z zespołem z Korei. Badacze, aby potwierdzić tę hipotezę, zbudowali robota - Robopteryksa straszącego owady i badali neurony koników polnych.

  • Papuzik czerwonolicy. Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy odnaleźli geny odpowiedzialne za czerwone ubarwienie piór ptaków

    Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i nadają czerwony kolor upierzenia. Karotenoidy znajdują się też w światłoczułych strukturach oczu, zatem wpływają na sposób widzenia – wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, w którym znalazła się Polka.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Rybiki starsze niż dinozaury; są prymitywne, niezwykłe i fascynujące – ocenia prof. Ignatowicz

  • Prof. Jemielniak: rankingi dużo mówią o tych, których w nich nie ma

  • Czy komputery kwantowe rzeczywiście mają większą wydajność niż klasyczne?

  • Badanie: regularna twórczość to „młodszy” mózg

  • Bez polskich naukowców w rankingu najczęściej cytowanych naukowców świata

  • Fot. Adobe Stock

    Codzienne picie kawy może spowolniać biologiczne starzenie się osób z zaburzeniami psychicznymi

  • Pięć epok rozwoju ludzkiego mózgu

  • Naukowcy o znaczeniu języka w informowaniu o zmianach klimatu

  • Technologia szczepionek przeciw COVID-19 może chronić przed jadem węży

  • Rada Europy: w Europie słabnie wolność akademicka

Na zdjęciu dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher (L) i minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. 27.11.2025 EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy/ Składka w wysokości blisko 550 mln euro i list intencyjny w sprawie budowy ośrodka ESA w Polsce

W trakcie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Bremie w Niemczech Polska zadeklarowała składkę w wysokości blisko 550 mln euro na programy opcjonalne ESA na lata 2026-2028 – podał resort rozwoju. Podpisano również list intencyjny w sprawie budowy ośrodka ESA w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera