Wizualizacja strumieni cząstek wtórnych zarejestrowanych przez detektor LHCb w kilku zderzeniach proton-proton. Źródło: LHCb Collaboration /  IFJ PAN

LHCb bada niuanse procesu narodzin cząstek

Wysokoenergetyczne kolizje jonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów są zdolne oderwać od siebie kwarki i gluony. Jak z takiej plazmy kwarkowo-gluonowej rodzą się później cząstki wtórne? Kolejne informacje na ten temat niesie najnowsza analiza zderzeń protonów z protonami lub jonami, zaobserwowanych w ramach eksperymentu LHCb.

  • Fragment akceleratora, fot. Adobe Stock

    Intrygujące szczegóły zderzeń przy ekstremalnych energiach

    Narzędzia do badania zderzeń ciężkich jonów, zachodzących przy maksymalnych energiach w akceleratorze LHC, udoskonalili teoretycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Okazało się, że żaden z modeli używanych do opisu tych zjawisk nie odtwarza zachowania zmiennej sigma.

  • Źródło: Fotolia
    Świat

    Mija 10 lat od odkrycia bozonu Higgsa

    4 lipca 2012 r. eksperci z CERN poinformowali o odkryciu bozonu Higgsa, cząstki dotąd nieuchwytnej, która bierze udział w mechanizmie determinowania masy cząstek. Odkrycie umożliwiły dane zebrane przez Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), który już 5 lipca br. rozpoczyna trzeci etap badań.

  • Neutrina rejestrowane przez współczesne detektory mogą pochodzić z kosmosu bądź z interakcji promieniowania kosmicznego z gazami ziemskiej atmosfery. Źródło: IFJ PAN

    IFJ PAN: wrodzony powab protonu może przysporzyć kłopotów astronomom

    Czy obserwatoria takie jak IceCube na Antarktydzie naprawdę widzą neutrina napływające z głębi kosmosu? Odpowiedź zaczynają przynosić m.in. eksperymenty przy akceleratorze LHC, gdzie bada się wewnętrzną strukturę protonów. Zgodnie z najnowszym modelem, opracowanym przez fizyków z IFJ PAN, struktura ta wydaje się być bogatsza o cząstki powabne w stopniu, który ziemskim obserwatorom neutrin może utrudnić interpretację tego, co widzą.

  • Fot: Widok eksperymentu ALICE w CERN. Źródło: Julien Ordan, CERN

    ALICJA w Wielkim Zderzaczu Hadronów podsłuchuje rozmowy dziwnej materii

    Detektor ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów bada dziwną materię - oddziaływania cząstek dziwnych. Badania te - nowe wyniki opublikowano w "Nature" - pomogą lepiej zrozumieć, co się dzieje we wnętrzach gwiazd neutronowych. W eksperymencie biorą udział Polacy.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Przy LHC powstanie nowy eksperyment; Polak wśród jego pomysłodawców

    W CERN powstanie kolejny eksperyment przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Multidetektor FASER umożliwi poszukiwania cząstek mogących być sygnałem istnienia hipotetycznej ciemnej materii. Wśród jego pomysłodawców jest dr Sebastian Trojanowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Dwuletnia przerwa Wielkiego Zderzacza Hadronów

    CERN Control Centre zatrzymało działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), kończąc tym samym wyjątkowo owocną, drugą turę badań. Po rozbudowie, od 2021 r., LHC będzie prowadził jeszcze trudniejsze eksperymenty.

  • Źródło: Fotolia

    Wielki Zderzacz Hadronów po raz pierwszy przyspiesza "atomy"

    Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) po raz pierwszy przyspieszył wiązkę jonów ołowiu niosących pojedynczy elektron a nie, jak dotąd, pojedyncze protony lub jądra atomowe – poinformował PAP przedstawiciel CERN, Paweł Bruckman de Renstrom.

  • Fot. PAP/EPA/ CERN 6.07.2017
    Świat

    W Wielkim Zderzaczu Hadronów zidentyfikowano nową cząstkę

    Dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów pracujący w CERN naukowcy odkryli nową cząstkę o nietypowych właściwościach - informuje pismo „Physical Review Letters”.

  • Kosmiczna inflacja: Higgs żegna się ze swoim „mniejszym bratem”

    Za gwałtowną ekspansję Wszechświata zaraz po Wielkim Wybuchu powinno odpowiadać nieznane jeszcze pole sił, którego nośnikami byłyby nowe cząstki - inflatony. Badania - m.in. Polaków - pokazują jednak, że najbardziej prawdopodobny lekki inflaton – mniejszy brat bozonu Higgsa – niemal na pewno nie istnieje.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Chiny/ Wystartował statek kosmiczny Shenzhou-19 z trzyosobową załogą na pokładzie

  • Chiny/ Troje tajkonautów dotarło do stacji kosmicznej Tiangong

  • CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera