Wielki Zderzacz Hadronów po raz pierwszy przyspiesza "atomy"

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) po raz pierwszy przyspieszył wiązkę jonów ołowiu niosących pojedynczy elektron a nie, jak dotąd, pojedyncze protony lub jądra atomowe – poinformował PAP przedstawiciel CERN, Paweł Bruckman de Renstrom.

Przeprowadzony w zeszłym tygodniu test - wyjaśnił w komunikacie Bruckman - stanowi duży krok w kierunku realizacji nowego projektu CERN - Fabryki Promieniowania Gamma (ang.: Gamma Factory).

„Ten eksperyment to naprawdę zwieńczenie szeregu wcześniej przeprowadzonych testów” - ocenił, cytowany w komunikacie, prof. Witold Krasny, koordynator projektu i grupy około 50 naukowców poszukujących metody wytwarzania wiązek promieniowania gamma o dużej energii i dużej intensywności.

Pomysł Gamma Factory polega na wzbudzaniu rozpędzonych do nieomal prędkości światła zjonizowanych atomów za pomocą intensywnej wiązki laserowej. W wyniku wzbudzenia następuje spontaniczna re-emisja promieniowania gamma, które dzięki efektowi Dopplera ma znacznie wyższą energię.

Idea była po raz pierwszy zaprezentowana przez prof. Witolda Krasnego w 2015 roku na konferencji Epiphany w Krakowie. "Wówczas był on samotnym wizjonerem. Teraz ma oficjalne poparcie CERN, a jego projekt został wpisany w program +Physics Beyond Colliders+” - przypomniał Bruckman de Renstrom.

Jak poinformował, udany test z nie w pełni zjonizowanymi atomami ołowiu w LHC został okrzyknięty przełomowym, a gratulacje dla ekipy prof. Krasnego spłynęły z wielu zakątków świata. Między innymi prof. Dimitry Budker z uniwersytetu Berceley napisał: „Możecie mi wierzyć – to WIELKA rzecz! Moim skromnym zdaniem, to jedno z głównych osiągnięć naukowych w dziedzinie fizyki w tym roku!”.

Profesor Witold Krasny jest absolwentem Wydziału Elektrycznego AGH i absolwentem fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a doktorat obronił w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie. Od wielu lat jest związany z laboratorium LPNHE, paryskiej Sorbony. Obecnie pracuje w CERN.

PAP - Nauka w Polsce

agt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Typowy dołek kriokonitowy. (Źródło: IFJ PAN)

    Radioaktywny pluton się nie ukryje. Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach

  • W reakcji biorą udział występujący w naturze wodorosiarczek (HS-) oraz związek organiczny, zawierający pierścienie aromatyczne, zdolny do absorpcji promieniowania UV. Pod wpływem energii promieniowania UV następuje ultraszybki transfer elektronu z wodorosiarczku do związku organicznego, co prowadzi do dalszych selektywnych transformacji chemicznych. Fot. materiały prasowe

    Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera