Fot. PAP/ Lech Muszyński 06.11.2006

Collegium Polonicum w Słubicach zainaugurowało dwudziesty rok akademicki

Wspólna placówka naukowo-badawcza uniwersytetów z Polski i Niemiec – Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) uroczyście zainaugurowała w czwartek dwudziesty rok akademicki – poinformowała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Powstał ośrodek, który zajmie się m.in. rewitalizacją języków zagrożonych

    Na Uniwersytecie Warszawskim powstał międzynarodowy ośrodek badawczy, który zajmie się m.in. rewitalizacją języków zagrożonych. Centre for Research and Practice in Cultural Continuity wspólnie z UW tworzą cztery ośrodki z zagranicy.

  • Fot. Fotolia

    Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej utworzono w Warszawie

    Pierwsze w Polsce Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej powstało przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Naukowcy będą tam badali wpływ genów i środowiska na choroby dietozależne oraz analizowali zawartość toksyn i związków biodostępnych w żywności.

  • Fot. Fotolia

    Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej utworzono w Warszawie

    Pierwsze w Polsce Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej powstało przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Naukowcy będą tam badali wpływ genów i środowiska na choroby dietozależne oraz analizowali zawartość toksyn i związków biodostępnych w żywności.

  • Fot. Fotolia

    Prof. K.Kik o reformie szkolnictwa wyższego: jednym z celów wyeliminowanie starej kadry naukowej

    "Jednym z celów reformy jest wyeliminowanie starej kadry naukowej, czyli swoistego rodzaju czystka na uczelniach wyższych, polegająca na osłabieniu roli i znaczenia kadry profesorskiej, tej starszej, która zaczynała swoją karierę jeszcze w PRL-u" - powiedział PAP politolog prof. Kazimierz Kik.

  • Fot. Fotolia

    W październiku Ogólnopolskie Dni Kariery i Mobilności dla naukowców

    Skąd pozyskać granty na badania, jak przygotować CV i dokumenty aplikacyjne, jak nawiązać współpracę z biznesem? Tego dowiedzą się naukowcy, którzy wezmą udział w Ogólnopolskich Dniach Kariery i Mobilności. W połowie października odbędą się one w Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Warszawie.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Polska i Czechy zacieśniają współpracę naukową

    Stypendia, ściślejsza wymiana informacji o szkolnictwie wyższym, wsparcie w nauczaniu języka polskiego i czeskiego – to główne założenia protokołu do polsko-czeskiej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki. Protokół 3 sierpnia br. podpisał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko.

  • Ilustr. Fotolia

    Wrocław/ Dwa ośrodki badawczo-rozwojowe podpisały list o współpracy

    Wspólną realizację projektów badawczych m.in. z zakresu mineralogii oraz geologii, a także wspólne staranie się o środki publiczne na realizacje takich projektów - zakłada porozumienie podpisane przez KGHM Cuprum - Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT +.

  • Fot. Fotolia

    40 mln zł dotacji z MNiSW na modernizację budynku UJ

    40 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na modernizację przyszłej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych (WSMiP). Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

  • Fot. Fotolia

    "Łazarski" i WIM współpracują na rzecz lepszego kształcenia lekarzy

    Na lepsze nauczanie przyszłych lekarzy pozwoli współpraca pomiędzy Uczelnią Łazarskiego a Wojskowym Instytutem Medycznym. Studenci zdobędą praktyczne umiejętności diagnozowania i reagowania w sytuacji zagrożenia życia. Warunki jak najwierniej odpowiadające rzeczywistym okolicznościom pracy lekarzy zapewni im nowoczesna Pracownia Symulacji Medycznej WIM.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera