Wrocław/ Dwa ośrodki badawczo-rozwojowe podpisały list o współpracy

Ilustr. Fotolia
Ilustr. Fotolia

Wspólną realizację projektów badawczych m.in. z zakresu mineralogii oraz geologii, a także wspólne staranie się o środki publiczne na realizacje takich projektów - zakłada porozumienie podpisane przez KGHM Cuprum - Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT +.

W ramach tego porozumienia oba wrocławskie ośrodki badawczo-rozwojowe będą wspólnie realizować projekty finansowane ze środków publicznych oraz razem ubiegać się o nie, a pracujący w obu spółkach naukowcy będą mogli korzystać z infrastruktury badawczej, którą dysponują oba podmioty.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślił, że współpraca dwóch ośrodków zapewni skuteczne połączenie wiedzy i doświadczenia. „To umożliwi wypracowanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu. Liczę, że jej efekty pozwolą wzmocnić pozycję KGHM wśród światowych liderów przemysłu wydobywczego, jak również będą korzystne dla gospodarki i jej zrównoważonego rozwoju” - powiedział.

Z kolei prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko dodał, że współpraca obu podmiotów oznacza połączenie sił 32 laboratoriów i ponad 200 naukowców. „Ta współpraca doskonale wpisuje się w strategię KGHM na lata 2017-2021, w której działalność innowacyjna stanowi jeden z jej filarów” – wskazał.

Zdaniem wiceprezesa Wrocławskiego Centrum Badań EIT + Mateusza Wilczyńskiego, podpisane porozumienie jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców. „Znacząco poszerza ono ofertę specjalistycznych usług laboratoryjnych na Dolnym Śląsku dla wszystkich naszych kontrahentów, szczególnie w zakresie analiz mineralogicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych” – wyjaśnił.

Podczas debaty nad rozwojem przedsiębiorczości w Polsce wiceminister nauki Piotr Dardziński podkreślił, że współcześnie budowanie nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki jest możliwe tylko we współpracy z nauką. "Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum to szansa na zbudowanie ośrodka badawczego o globalnym potencjalne oraz właściwe wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie posiada grupa KGHM i wrocławskie środowisko naukowe. To porozumienie otwiera też nowy rozdział w historii WCB EIT+" – mówił Dardziński.

KGHM Cuprum - Centrum Badawczo-Rozwojowe to spółka, która powstała jeszcze w latach 60. XX. Jej głównym celem było wówczas zapewnienie kompleksowej obsługi badawczej i projektowej lubińsko-głogowskiego zagłębia miedziowego. Dziś działalność KGHM Cuprum nie ogranicza się jedynie do współpracy z grupą kapitałową KGHM Polska Miedź S.A.; spółka świadczy również usługi innym firmom wydobywczym oraz podmiotom spoza tego sektora.

Działalność Cuprum obejmuje szereg dziedzin, poczynając od geologii, hydrogeologii i geofizyki, poprzez górnictwo, geoinżynierię, geodezję, wentylację, automatyzację, elektryfikację oraz mechanizację kopalń, aż do wzbogacania rudy, składowania odpadów poflotacyjnych, na ochronie środowiska i obiektów dziedzictwa górniczego skończywszy.

Wrocławskie Centrum Badań EIT + powstało w 2007 r. To spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny. Do niedawna większościowy pakiet udziałów miało w EIT + miasto Wrocław. W kwietniu Skarb Państwa nieodpłatnie przejął wszystkie udziały w tej spółce.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ pad/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera