Collegium Polonicum w Słubicach zainaugurowało dwudziesty rok akademicki

Fot. PAP/ Lech Muszyński 06.11.2006
Fot. PAP/ Lech Muszyński 06.11.2006

Wspólna placówka naukowo-badawcza uniwersytetów z Polski i Niemiec – Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) uroczyście zainaugurowała w czwartek dwudziesty rok akademicki – poinformowała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

Collegium Polonicum to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Podczas czwartkowej inauguracji jubileusz świętował także działający w ramach Collegium Polonicum: Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy.

Jak mówił podczas inauguracji rektor UAM Andrzej Lesicki w rozwoju uniwersytetu z Poznania i pogłębianiu jego współpracy międzynarodowej uczestniczy również Collegium Polonicum w Słubicach. "Nasza współpraca z Uniwersytetem Europejskim Viadrina to 25-letni okres poszukiwań, eksperymentów, bezprecedensowych sukcesów, ale też trudnych chwil. (…) Od pewnego czasu rozważamy podjęcie swego rodzaju eksperymentu, jakim miałoby być utworzenie w Collegium Polonicum pierwszego w Europie wspólnego, polsko-niemieckiego wydziału" - powiedział rektor UAM.

Obecnie w Collegium Polonicum studiuje około 400 studentów na sześciu kierunkach: filologii polskiej jako obcej, filologii germańskiej, prawie, kulturoznawstwie, ochronie europejskich dóbr kultury oraz kierunku kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej.

„W tym roku największym zainteresowaniem wśród nowych studentów cieszyło się prawo i filologia polska jako obca. Ten trend utrzymuje się od kilku lat” – powiedziała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

Choć Collegium Polonicum nie jest dużą uczelnią, to wyróżnia je wysoki poziom umiędzynarodowienia – prawie 30 proc. studentów to obcokrajowcy. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Chin i Meksyku. W tym roku akademickim w słubickiej uczelni naukę rozpocznie około 100 studentów.

19 października piąty rok działalności świętował też Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum. Polscy i niemieccy badacze reprezentują tam dziedziny i dyscypliny naukowe taki jak: nauki humanistyczne, w tym językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i historia; nauki o Ziemi (min. geografia); nauki biologiczne (min. ekologia i hydrobiologia); nauki prawne i techniczne.

„Realizowane przez nich projekty i tematy badawcze poświęcone są problematyce polsko-niemieckiej i szeroko rozumianym granicom. Instytut działa aktywnie organizując konferencje, wykłady gościnne, warsztaty, spotkania autorskie i wystawy” – wyjaśniła Bielewicz-Polakowska. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera