śląski uniwersytet medyczny

31.03.2025.Prof. Jerzy Buzek (3L) podczas uroczystości nadania mu tytułu Doktora Honoris Causa, 31 bm. w Auli im. prof. Zahorskiego Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obok prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko (L) i Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof.dr hab.n.med. Tomasz Szczepański (2L). PAP/Jarek Praszkiewicz

Śląskie/ Jerzy Buzek doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

B. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość nadania mu tego tytułu odbyła się w poniedziałek w siedzibie tej uczelni z udziałem przedstawicieli świata nauki, polityki i samorządów.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląskie/ Naukowcy stworzyli nowoczesny namiot barierowy do izolacji pacjentów zakaźnych

    Naukowcy z kilku polskich uczelni, z wiodącą rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, stworzyli nowoczesny automatyczny namiot pneumatyczny przeznaczony do izolacji pacjentów zakaźnych. Konstrukcja ta zapewnia skuteczne oddzielenie chorego od personelu medycznego, minimalizując ryzyko transmisji patogenów.

  • Inwestorem szpitala będzie Śląski Uniwersytet Medyczny, na zdjęciu - siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej tej uczelni (aldg) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Podpisano list intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach

    List intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach na ponad 800 łóżek podpisali w piątek w Katowicach przedstawiciele władz województwa, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i samorządu Gliwic. Ma to być największa od kilku dekad inwestycja medyczna w regionie.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny o wykorzystaniu AI w nauce

    Naukowiec korzystający ze sztucznej inteligencji powinien zaznaczyć to w swojej pracy i określić procentowy udział takiej pomocy. Odpowiedzialność za dopilnowanie, czy narzędzia AI nie konfabulują, spoczywa także na promotorze - wynika z uchwały podjętej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

  • Katowice, 09.02.2022. Siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (aldg) PAP/Zbigniew Meissner
    Zdrowie

    Śląskie/ Naukowa Sieć Kardiologiczna umożliwi prowadzenie badań w zakresie leczenia pacjentów

    Kardiolodzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowali we wtorek Naukową Sieć Kardiologiczną. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, które umożliwia prowadzenie nowoczesnych badań w zakresie leczenia pacjentów z obszaru chorób sercowo-naczyniowych.

  • Fot. Adobe Stock

    Bielsko-Biała/ Grunty miasta dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Śląski Uniwersytet Medyczny otrzyma w formie darowizny grunty w ścisłym centrum Bielska-Białej, na których w niedalekiej przyszłości wzniesione ma zostać zaplecze do kształcenia przyszłych lekarzy. Zgodę na to wyrazili już radni – podał bielski magistrat.

  • źródło: strona SUM

    Brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip doktorem honoris causa SUM

    Wybitny brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - poinformowała we wtorek uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock

    Bielsko-Biała/ Wybrano tymczasową siedzibę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Wybrano tymczasową siedzibę, w której od nowego roku akademickiego w Bielsku-Białej kształcenie lekarzy rozpocznie Śląski Uniwersytet Medyczny. Będzie nią budynek przy pl. Lutra 8, który służył już celom edukacyjnym – podał w piątek bielski magistrat.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Zmarł anatomopatolog prof. Władysław Nasiłowski

    Nestor polskiej medycyny sądowej, jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Władysław Nasiłowski, zmarł w wieku 97 – lat poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Agata Pustułka.

  • Organizacji pomocy humanitarnej można się uczyć w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

    Nowa specjalność – organizacja pomocy humanitarnej – została utworzona we współpracy z Polską Akcją Humanitarną na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera