Fot. Fotolia

Podkarpackie/ Orliki wróciły z zimowisk; pojawiły się m.in. w Beskidzie Niskim

Orliki krzykliwe, które zimowały w Afryce, wróciły na Podkarpacie. Największe w Europie zagęszczenie tych ptaków występuje w Beskidzie Niskim – powiedział w poniedziałek dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Orliki krzykliwe wracają z zimowisk; pojawiły się w Beskidzie Niskim

    Z zimowisk w Afryce w polskie Karpaty wracają orliki krzykliwe. "Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się m.in. w okolicach Moszczańca w Beskidzie Niskim" - powiedział PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Fot. Fotolia

    Podlaskie/ Kamera ponownie w gnieździe orlików krzykliwych

    <p> Przerwa w podglądaniu tych ptaków wynikała z tego, że orliki wiosną zmieniły gniazdo. Samica złożyła jajko w nowym miejscu, wykluło się młode i w tym czasie, by nie przeszkadzać ptakom, nie można było przenosić kamery i ponownie jej instalować - tłumaczył wcześniej PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii UwB.</p> <p> By prowadzić transmisję zgodę musiała wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.</p> <p> Teraz orliki znów można podpatrywać i słyszeć wraz ze wszystkimi dźwiękami lasu. W gnieździe widać zaobrączkowane już pisklę. W poniedziałek można było m.in. obserwować: karmienie pisklęcia żabami, czyszczenie pierza (puchu) przez młode i mamę, próby zasypiania młodego orlika czy to, jak mama osłaniała go przed wiejącym silnym wiatrem. Można było też śledzić próby sprzątania i poprawiania gniazda - przekładanie przez samicę pojedynczych gałązek.</p> <p> Transmisja w pierwszym gnieździe orlików rozpoczęła się pod koniec marca. Okazało się jednak, że ptaki przeniosły się ok. 100 metrów dalej na inne drzewo i tam założyły gniazdo. Biolodzy tłumaczyli, że być może ptaki nie czuły się tam z jakiegoś powodu bezpiecznie (gniazdo atakowały np. bielik czy puszczyki), dlatego zmieniły miejsce, w którym chciały wychować młode.</p> <p> Instytut Biologii UwB wspólnie z internautami prowadzi obserwacje orlików drugi rok z rzędu ( <a href="https://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/podstrony/orlik-krzykliwy/">https://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/podstrony/orlik-krzykliwy/</a>) . Ich główny cel to popularyzacja przyrody, możliwość podpatrywania życia tych ptaków, zachowań w naturze.</p> <p> Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów występujących w Polsce. Długość ciała tego ptaka to ok. 60 cm, waży on ok. 1,5 kg.</p> <p> W 2016 r. parze orlików z Rudki udało się z sukcesem odchować młodego orlika. (PAP)</p> <p> kow/ ekr/</p>

  • Orliki krzykliwe z Karpat wkrótce wyruszą do Afryki

    Orliki krzykliwe z polskich Karpat szykują się już do odlotu; do Afryki tradycyjnie wyruszą w połowie września. W tym roku na świat przyszło o połowę mniej piskląt niż rok temu - poinformował dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Na Podkarpacie z Afryki powróciły orliki krzykliwe

    Orliki krzykliwe, które zimowały w Afryce, wróciły na Podkarpacie. Największe w Europie skupisko tych ptaków występuje w Beskidzie Niskim - poinformował dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Orliki krzykliwe w połowie września odlatują do Afryki

    Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe w połowie września odlatują do Afryki. W polskiej części Karpat występuje ok. 450 par lęgowych - poinformował w sobotę dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Naukowcy będą śledzić 12 orlików krzykliwych

    W ramach projektu, realizowanego m.in. przez Magurski Park Narodowy, oznakowanych będzie 12 orlików krzykliwych. Dzięki nadajnikom telemetrycznym naukowcy będą mogli śledzić trasę przelotów ptaków oraz lepiej poznać ich miejsca do żerowania.

  • PAP © 2012 / Darek Delmanowicz

    Punktualne orliki krzykliwe odlatują do Afryki

    Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe odlatują w połowie września do Afryki. W polskiej części Karpat żyje ok. 400 par tych drapieżników - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • PAP © 2012 / Darek Delmanowicz
    Życie

    TP "Bocian" zachęca do wspólnego oglądania wylotu orlików

    Orliki krzykliwe w podróż do Afryki wylatują niezwykle sprawnie, opuszczając Polskę w zaledwie kilka dni. Ten moment chcą uchwycić miłośnicy przyrody z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. W sobotę 15 września organizują na Mazowszu zbiorowe oglądanie wylotu orlików.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera